Специално скринингово изследване за откриване на носителство на вируса на човешкия имунодефицит [HIV] МКБ Z11.4
СПИН или още синдром на придобитата имунна недостатъчност е заболяване, което засяга имунната система на човека. Причинява се от ХИВ (вируса на човешката имунна недостатъчност). Това е ретровирус, който причинява ХИВ инфекция и води прогресивно до недостатъчност на имунната система. Това от своя страна предразполага към развитието на различни опортюнистични инфекции и ракови заболявания.
Инфектирането с ХИВ става чрез няколко основни пътя:
- полов;
- вертикален (трансплацентарен);
- кръвен;
- трансплантационен.
Заразяването става чрез обмен на телесни течности: кръв, сперма, вагинална течност, кърма. Вирусът поразява Т- хелперните клетки (по-специално на CD4 + Т), макрофаги и дендритни клетки.
Синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) се е превърнал в пандемия. Засегнати са милиони души, по данни към 2012 г заразените са около 35 милиона в световен мащаб. Най-висока е честотата на ХИВ инфекцията в Африка.
Поради пандемичния характер на инфекцията, важно значение има специалното скринингово изследване за откриване на носителство на вируса на човешкия имунодефицит [HIV]. Разработени са бързи тестове, които са достъпни, лесно приложими и точни. Най-използваният метод е ELISA, чрез него се откриват антитела, които се развиват в организма срещу вируса на СПИН. При положителен резултат трябва да се направят допълнителни изследвания, за да се постави диагноза.
Тестът Western blot е друг вид изследване, което се прави за потвърждаване на положителен тест Eliza. Чрез този тест се откриват специфични протеини в организма на инфектирания с ХИВ. Когато двата теста Eliza и Western blot се комбинират с 99.9 % сигурност може да се каже, че има ХИВ инфекция.
Полимеразно-верижната реакция (PCR) също се използва за откриване на ДНК или РНК на вируса при хора, които са инфектирани. Изследването е по-скъпо и по-трудно за провеждане, тъй като се извършва в специално оборудвани лаборатории.
Има много инфектирани с ХИВ, които не знаят, затова са разработени скринингови програми, които осигуряват анонимно и безплатно изследване и консултиране. По този начин всеки, който им желание може да потърси помощ. Всяка година се провеждат кампании, които целят ранно откриване на инфектираните лица и своевременно започване на лечение.
Коментари към Специално скринингово изследване за откриване на носителство на вируса на човешкия имунодефицит [HIV] МКБ Z11.4