Последващо изследване след хирургична намеса по повод на други състояния МКБ Z09.0
Хирургичната интервенция представлява сбор от различни механични въздействия върху тъканите и органите на пациента, които се извършват по определен алгоритъм и целят постигане на терапевтичен ефект, облекчаване състоянието на пациента или поставянето на диагноза.
Оперативното лечение е необходимо при редица заболявания. Хирургията е медицинска наука, която обхваща оперативни интервенции по цялото човешко тяло. С развитието на хирургията са се обособили много подспециалности, като:
- коремна хирургия – занимава се с лечението и диагностиката на травми и заболявания на коремната стена и коремните органи;
- гръдна хирургия – диагностицира и лекува травми и заболявания, които засягат гръдната стена, органите на дихателната система и медиастинума;
- неврохирургия - занимава се с диагностиката и оперативното лечение на травми и болести на главния, гръбначния мозък и периферните нерви;
- съдова хирургия - занимава се с поставянето на диагноза и хирургичното лечение на заболявания и травми, засягащи лимфната и кръвоносната системи.
Има още подспециалности на хирургията: кардиохирургия, пластична, лицево-челюстна хирургия, военна хирургия и други. Това показва, колко е всеобхватна хирургията. Тя се занимава с оперативното лечение на травми и заболявания във всяка част от човешкото тяло.
Последващо изследване след хирургична намеса по повод на други състояния е необходимо, за да се прецени състоянието на оперирания. При хирургичните интервенции могат да възникнат усложнения като:
- загуба на голямо количество кръв;
- инфекция, която може да доведе до сепсис;
- травмиране на съседни органи и тъкани;
- тромбоемболични усложнения и други.
За да се избегнат тези усложнения, важно значение има, както предоперативната подготовка и общото състояние на болния, така и постоперативните мерки, които се вземат.
Чрез извършването на следоперативни изследвания се оценява състоянието на пациента и се преценява необходимостта от последващо лечение.
Например при загуба на голямо количество кръв, лабораторните изследвания показват анемия (понижен брой на еритроцитите и/или хемоглобина), нарушено алкално-киселинно равновесие. При диагностициране на тези отклонения се предприема своевременното им коригиране - кръвопреливане, включват се водно-солеви разтвори.
При съмнение за инфектиране по време на операцията, се правят микробиологични изследвания, за да се изолира патогенният причинител и да се започне адекватно антибиотично лечение.
След операция за профилактирането на тромбоемболичните усложнения, често се назначава хепарин. За целта е важно да се изследва коагулационният статус на пациента.
Последващите изследвания след хирургична намеса по повод на други състояния са много важни, за да се профилактират евентуални постоперативни усложнения.
Коментари към Последващо изследване след хирургична намеса по повод на други състояния МКБ Z09.0