Изследване и наблюдение след транспортно произшествие МКБ Z04.1
Транспортно произшествие е всяка авария, възникнала по време на движение с превозно средство, предизвикващо нараняване или смърт на участниците в инцидента.
По време на инцидент с превозно средство дори малки наранявания могат да доведат до сериозна травма на участниците в трафика.
Костните кухини предпазват вътрешните органи от травматизиране (гръден кош предпазва сърцето и белите дробове, а тазът — пикочният мехур, вътрешните полови органи, дебело черво), но при тежки инциденти те също са податливи на наранявания.
Натъртването на вътрешните органи не дава външни признаци в по-голяма част от случаите и след катастрофата участниците трябва да се подложат на задълбочен медицински преглед, оценявайки състоянието на вътрешните органи и функцията им.
Друга област, която подлежи на изследване и наблюдение след транспортно произшествие е колянната област. Тя може да претърпи сериозно нараняване, особено при удар в кормилото или таблото.
Често се случват и травми на гръбначния стълб, тъй като той посреща по-голямата част от удара и възникват луксации, разкъсване на сухожилия, руптура на мускули, което изисква насочено търсене.
Наранявания на главата с прояви на комоцио, компресио или контузио.
Изследване и наблюдение след транспортно произшествие включва първо проверка за външни наранявания и евентуални дислокации, натъртвания, счупвания, оглед на всички външни повърхности на тялото.
Имобилизация на най-чувствителните области може да предотврати по-нататъшни увреждания и усложнения.
Оглежда се за кървене от разкъсани съдове, открити рани на повърхността на тялото.
Вътрешните наранявания могат да останат скрити непосредствено след произшествието, което обаче в последствие да доведе до редица сериозни усложнения. Такава може да бъде травмата на далака. В около 70 до 80 % от уврежданията на далака се случват по време на транспортни произшествия и в половината от случаите съществува сериозен риск от руптура.
Освен коремните органи трябва да се наблюдава дейността на сърцето с ЕКГ монитор, дишането, както и състоянието на белите дробове, поради риск от попадане на чужди тела в тях по време на транспортно произшествие.
Всички участници в пътен инцидент следва да бъдат подложени на медицински преглед, независимо от състоянието. Високите нива на адреналин в кръвта веднага след инцидента могат да прикрият голяма част от симптомите и да ги направят невидими.
Консултация с лекар и извършване на изследвания непосредствено след ПТП осигуряват по-малко инвазивни операции, усложнения и смъртността значително намалява.
Коментари към Изследване и наблюдение след транспортно произшествие МКБ Z04.1