Наблюдение при съмнение за токсично действие на погълнати вещества МКБ Z03.6
През последните години честотата на отравянията нараства значително като най-често срещани отравяния са свързани с медикаменти, отравяния с гъби, различни химически вещества, газове.
Отравянето е състояние, при което се проявяват патологични реакции в организма в резултат на попаднали в него вещества. Отравянето може да бъде случайно или да бъде със суицидни (самоубийствени) намерения.
Тежестта и времетраенето зависят от токсичността и дозата на отровата, от нейното резорбиране в организма, метаболизиране и излъчване на продуктите или самата отрова от организма.
Наблюдение при съмнение за токсично действие на погълнати вещества включва следене на фармакокинетичните прояви, които често са сходни:
- потискане на централната нервна система,
- хиповентилационни прояви,
- нарушения в нормалната дейност на сърдечно-съдовата система,
- прояви от страна на бъбреците, свързани с развитие на недостатъчност,
- прояви от храносмилателната система като гадене, повръщане,
- гърчове, замаяност, парези и парализи.
При болни в съзнание диагнозата се поставя лесно на базата на анамнеза, при която се дава информация за приетото вещество. Рядко в острите фази на отравянето токсикологичното изследване е основно за поставяне на диагнозата, но то е решаващо за по-нататъшното лечение на болния.
При най-малкото съмнение за токсично действие на погълнати вещества пострадалият се хоспитализира.
Лекарствените отравяния са често срещани в резултат на случайно предозиране или поглъщане на лекарствени вещества. Наблюдение при съмнение за неблагоприятно въздействие на лекарствени средства включва изследване на органите и системите в организма и основно на нервната система - промени в съзнанието, поява на гърчове, парези и парализи, повишена възмудимост, повръщане, миоза, ускорена сърдечна дейност, потискане на нервната система.
Наблюдение при съмнение за токсично действие на погълнати вещества, особено с лекарствен произход, включва изследване за прояви на екстрапирамиден синдром, който протича с:
- контрактури на очедвигателните мускули и отклонение на очните ябълки,
- тортиколис,
- контрактура на мускулите на езика и последващо отклоняване настрани или навън от устната кухина, затруднено преглъщане, до невъзможност да се преглътне слюнката,
- мъчителни екстензорни движения на крайниците.
Токсикологичното изследване в острата фаза на отравянето няма почти никакво значение, но то е важна част при съмнение за токсично действие на погълнати вещества и винаги трябва да се взема проба за подробен анализ на приетата нокса.
Коментари към Наблюдение при съмнение за токсично действие на погълнати вещества МКБ Z03.6