Наблюдение при съмнение за друго заболяване на сърдечно-съдовата система МКБ Z03.5
Кардиомиопатиите са заболявания на миокарда, които се проявяват с кардиомегалия и бързо последваща сърдечна недостатъчност.
Те биват първични и вторични и могат да се наблюдават във всички възрастови групи.
Наследствения фактор при кардиомиопатиите е един от основните фактори, благоприятстващи развитието на заболяването. На този фон добавяне на инфекциозни, алергични, имунологични, медикаментозни и други агенти могат да играят роля както за възникване, така и за ускоряване на болестния процес фактори.
Наблюдение при съмнение за друго заболяване на сърдечно-съдовата система като кардиомегалията е важно особено при хора с фамилна анамнеза (болни от кардиомегалия близки родственици).
Някои вируси като Coxackie B вирус, вирусите на грипа, адено- и ЕСНО- вирусите, полиомиелитните и хепатитни вируси имат подчертан кардиотропизъм, поради което лица с генетична предразположеност трябва да се разпитват за преживяни инфекции и оплаквания от страна на сърдечно-съдовата система.
Етиологична роля за възникване на кардиомиопатия играят и редица паразитози (токсоплазмоза, ехинокок, малария, трихиноза), както и неинфекциозни фактори като: злоупотреба с медикаменти, интоксикация с газове, системна злоупотреба с алкохол, което трябва да се има в предвид при наблюдение при съмнение за кардиомиопатия.
Наблюдение при съмнение на друго заболяване на сърдечно-съдовата система включва отчитане на всеки симптом, свързан със сърцето като задух, който може да бъде в резултат на намалена контрактилна способност на лявата камера.
Всяка промяна в големината и работоспособността на сърцето трябва да бъде наблюдавана от лекар, особено при лица, фамилно обременени за кардиомиопатия.
Оплавания като тежест в гръдния кош, обща отпадналост, сърцебиене са характерни за болни с кардиомиопатия и се търсят насочено при снемане на анамнеза. Наблюдение при съмнение за кардиомиопатия включва инструментални изследвания като ЕКГ и ехокардиография.
При пациенти със симптоми на сърдечна недостатъчност без ясна етиологична причина и задълбочаваща се такава са суспектни за наблюдение и иследвания за кардиомиопатия.
Ендомиокардната биопсия се извършва най-често, когато има скорошно начало на неясна по произхода си сърдечна недостатъчност и е изключена коронарна болест.
Биопсията е полезна за диагнозата в над 50% от случаите с новопоявила се сърдечна недостатъчност.
При отрицателна биопсия с неизяснена етиологична сърдечна недостатъчност се налага наблюдение при съмнение за друго заболяване на сърдечно-съдовата система.
Коментари към Наблюдение при съмнение за друго заболяване на сърдечно-съдовата система МКБ Z03.5