Наблюдение при съмнение за туберкулоза МКБ Z03.0
Туберкулозата е хронично протичащо и разнообразно в проявите си заболяване.
Причинителят е Mycobacterium tuberculosis, Грам (+) пръчица със закръглени краища, оцветяваща се Цил Нилсен в червено.
Клиничните прояви на заболяването са много разнообразни зависят от формата и стадия, локализацията, възрастта. Заболяването може да протича и безсимптомно.
Може да се развие като остро инфекциозно заболяване или да наподоби други белодробни заболявания (атипична пневмония, белодробен абсцес, хроничен бронхит, бронхиектазии и други).
Разграничават се две основни групи симптоми:
1. Общи интоксикационни явления — субфебрилна температура, адинамия, липса на апетит, загуба на телесна маса, изпотяване, сърдечно-съдови нарушения (тахикардия, хипотония), стомашно-чревни смущения и други.
2. Прояви от страна на дихателната система — кашлица, оскъдна експекторация, бодежи в гръдния кош, кръвохрак, задух и цианоза (в по-напреднали форми).
Заболяването обикновено започва с отпадналост, безсилие, безапетитие, отслабване, субфебрилна температура понякога и кръвохрак. Може да започне остро и грипоподобно, но температурата е субфебрилна, но при милиарна температура или казеозна пневмония тя е висока с интермитентен характер. Може да протече и афебрилно.
Отслабването, безапетитието и изпотяването са типични и се обуславят от общата интоксикация. Може да настъпи дори кахексия.
Кашлицата е типичен симптом, но при някои случаи може да липсва. Често тя е мъчителна, суха, дразнеща, експекторацията е оскъдна. При кавернозните форми може да бъде слузно — гнойна.
Кръвохракът не е рядък симптом и се среща при фибро-кавернозните форми и тези, усложнени с бронхиектазии. Болките в гръдния кош имат непостоянен характер.
В късните стадии на туберкулоза се появяват диспнея и задух — израз на дихателни и хемодинамични нарушения. Често се появява тахикардия, екстрасистоли и други. При дълго прогресиране на туберкулозата настъпват дихателни сърдечна недостатъчност, изразена хипоксия, хиперкапнея и развитие на белодробно сърце.
Наблюдение при съмнение за туберкулоза се извършва и при най-малкото съмнение за заболяване. За да бъде уточнена диагнозата и да се отхвърли или потвърди заболяването се правят някои изследвания.
Физикалните симптоми са различни при отделните форми на туберкулоза и зависят също от стадия на заболяването. Перкуторната находка зависи от наличието на белодробна фиброза, плеврални изменения, изливи и каверни. Често е ограничена или липсва респираторна подвижност в засегнатата белодробна половина. Гласовият фремитус е усилен над инфилтрати и плътни каверни.
При аускултация дишането най-често е изострено везикуларно или отслабено, може да бъде с неопределен характер. Дишането е бронхиално при масивни инфилтрати във фаза на разпадане. Характерно е откриване на разнокалибрени влажни хрипове, може звънливи, най-често във върховите области при масивни инфилтрати и каверни. При масивни сраствания в белодробните върхове е нисък стоежът на белодробния връх.
Основен метод за изследване на пациент, съмнителен за туберкулоза е рентгеновото изследване. Той е важен за определяне на формата, диагнозата и динамичното проследяване.
Друг диагностичен тест е появата на положителна реакция към туберкулин (реакция на Манту). За да се интерпретира туберкулиновия тест е нужно да се имат предвид размерите, така и качествените белези на инфилтрата.
От лабораторните изследвания СУЕ е повишена при пресните форми, може да има левкоцитоза, при хроничните форми може да има анемичен синдром.
Важно е да се отбележи и епидемиологичната обстановка при поставяне на диагнозата.
Наблюдение при съмнение за туберкулоза включва различни методи на оценка и изследвания, имащи за цел доказване или отхвърляне на диагнозата.
Коментари към Наблюдение при съмнение за туберкулоза МКБ Z03.0