Диагностични кожни и сенсибилизационни тестове МКБ Z01.5
Тестовете за определяне на специфичен алерген, предизвикващ алергични реакции у дадено лице, се наричат алергични тестове.
Кожните алергични тестове са предпочитани алергични тестове, защото са бързи и надеждни, но могат да се използват и кръвни алергични тестове.
Диагностичните кожни и сенсибилизационни тестове имат за цел да установят определено вещество, което предизвиква алергични реакции - алерген (антиген).
Алергените могат да бъдат:
- инхалаторни (домашен прах, полени, плесени и други),
- лекарства и химикали,
- храни, подправки, консерванти,
- жилещи и хапещи инсекти,
- физикални фактори (студен въздух, цигарен дим и други).
Провеждането на кожния алергологичен тест става чрез поставяне на малко количество вещество на кожата най-често в областта на ръката, рамото или гърба. Трябва да се следи за зачервяване, подуване или сърбеж на мястото на експозицията. Резултатите обикновено се позитивират в рамките на 15-20 минути. Удобството на този кожен алергичен тест е в това, че позволява едновременно да се тестват няколко вида алергени.
Интрадермалния кожен алергологичен тест се състои в инжектиране на незначително количество алерген в кожата. У сенсибилизирани болни се явява с еритем и оток на 15-20 минута.
Еозинофилията в кръвта е показател, който насочва вниманието към алергична реакция. Въпреки това има относителна стойност, тъй като се среща при много други заболявания като паразитози, колагенози, аспергилоза, злокачествени заболявания, хипереозинофилни синдроми.
От друга страна еозинофилията в кръвта има биологичен цикъл (най-високи са стойностите сутрин) и може при алергично болен броят на еозинофилите е нормален. Относително по-високи стойности има изследването на еозинофили в носен секрет и бронхиален лаваж.
Определяне на тотални IgE като диагностичен метод е по-скоро помощен в алергологията, защото ниски стойности на IgE не отхвърля винаги алергично заболяване.
RAST (радио-алерго-сорбентен тест) за специфични IgE, има по-висока диагностична стойност, но не е по-точен от кожно — алергичните проби.
Провокационни тестове са друг вид сенсибилизационни тестове, при които със специфични алергени върху назална и бронхиална лигавица се инхалира минимално количество алерген. При тях може да се наблюдават фалшиво положителни резултати, особено при по-висока доза алерген или повишено време на експозиция.
Кожните тестове за определяне на повишена чувствителност могат да имат някои странични реакции като сърбеж, запушване на носа, зачервяване на очите, сълзене от очите, обрив по кожата при положителните проби. Рядко алергичната реакция може да е генерализирана и да доведе до анафилаксия, което е опасно за живота състояние. Среща се при интердермалните тестове.
Диагностични кожни и сенсибилизационни тестове се назначават обикновено при хора, които страдат от:
- сенна хрема и подобни на астма пристъпи,
- уртикария и ангиоедем,
- хранителни алергии,
- кожни обриви,
- алергия към пеницилин.
Интрадермалните тестове не са подходящи за изпитване на хранителни алергии, защото дават много фалшиво положителни резултати и опасност от тежки алергични реакции.
Кожните тестове обикновено имат висока диагностична стойност, но при прилагане на по-висока доза на алергена, хора които не са алергични могат да имат положителни проби.
Коментари към Диагностични кожни и сенсибилизационни тестове МКБ Z01.5