Гинекологично изследване (общо)(рутинно) МКБ Z01.4
Гинекологичен профилактичен преглед се извършва с цел оценка на репродуктивната система на жената или откриване на патологични процеси.
По време на гинекологичния преглед се прави скрининг и за заболявания с висока честота сред жените, оценява се анатомията и физиологията на репродуктивната система, осъществява се и скрининг за полово — предавани инфекции.
По време на гинекологичното изследване първо се оценяват външните полови органи, след което с помощта на спекулум се инспектират и влагалището и маточната шийка, а с помощта на палпация — матката, тръбите и яйчниците като се преценя големината им и тяхната подвижност, които при някои заболявания променят характеристиките си.
За по-добра преценка се извършва ултразвуково изследване на тазовите органи по време на гинекологичния преглед.
Скрининговите тестове за заболявания на женската полова система са важно гинекологично изследване. Такъв е Pap тестът, цитонамазка, който представлява скринингов тест за откриване на потенциално предракови състояния и процеси в ендоцервикалния канал.
Ако Рар тестът покаже наличие на промени в клетките на маточната шийка се назначават други изследвания за доказване на неопластичен процес.
Изследване на цитонамазки по Papanicolau е метод за диагностика, изработен и кръстен на гръцкия лекар Георгиос Папаниколау.
При вземането на цитонамазката чрез спекулум се разкрива влагалището и с помощта на малка четчица или шпатула (шпатула на Ейлсбъри) от външния отвор на маточната шийка и ендоцервиква се остъргват клетки, които се разстилат на предметно стъкло. Те се микроскопират, като се търсят аномалии, като изследването има за цел да открие потенциални предракови промени, които в голяма част от случаите са причинени от човешки папилома вирус и се предават по полов път.
Рар тестът е широко използван метод за ранно откриване на предракови промени и рак на маточната шийка, а понякога се асоциира и с нарушения в ендоцервикса и ендометриума. Тестът се препоръчва на всички жени във фертилна възраст и при нормални резултати се извършва веднъж годишно.
Резултатите биват класифицирани в пет групи:
РАР I — няма възпалителни промени или възстановени изменения,
РАР II — наличие на възпалителни промени в маточната шийка (цервицит) или доброкачествено преобразуване на клетки,
РАР III (III A) съмнителен (неясен) резултат, открива се тежко възпаление или дегенеративно изменение, което не може да бъде определено като доброкачествено или злокачествено, което означава, че не може окончателно да се постави диагноза карцином. Нужно е вземане на биопсия. PAP III Б — няма наличие на ракови клетки, но се открива лека до средно тежка дисплазия. Измененията могат да прогресират до неопластични.
PAP IV А — открива се тежка дисплазия или CIS (carcinoma in situ),
PAP V — съмнение за инвазивен карцином.
Ендоцервикалните проби могат да открият и редица инфекциозни процеси, включително гъбични инфекции, Herpes Simplex Virus, трихомониаза, въпреки че натривките не са високо чувствителни проби.
Рар тестът, комбиниран с редовни гинекологични прегледи, може да намали смъртните случаи на рак на шийката на матката с 80 %. Въпреки ефективността си Рар тестът не може да предотврати всички видове новообразувания на шийката, едно от които е аденокарциномите
Коментари към Гинекологично изследване (общо)(рутинно) МКБ Z01.4