Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Външни причини за заболеваемост и смъртност Последици от въздействието на външни причини за заболеваемост и смъртност Последици от други злополуки

Последици от други злополуки МКБ Y86

от 26 юни 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Последици от други злополуки МКБ Y86 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Към рубриката последици от други злополуки се отнасят падания, въздействие на неживи механични сили и въздействие на живи механични сили.

В медицината в широк смисъл с увреждане (травма, телесна повреда) се означава всяко нарушение на анатомичната цялост или физиологичните функции на тъканите или органите на човешкия организъм вследствие въздействието на вредни фактори на външната среда.

Паданията са втората водеща причина за смърт при нещастен случай в света и са основна причина за наранявания, особено за възрастните хора. Уврежданията вследствие на падане имат белезите на травми от твърди тъпи предмети. За разлика обаче от други видове увреждания, причинени от тъпи предмети, при падането се движи тялото на човека, а увреждащият предмет, повърхността, върху която пада тялото, е неподвижен.

Различават се два вида падане: от високо и на плоскост - терена, върху който стои пострадалия. В зависимост от условията, при които настъпва падането от високо, различаваме пряко и последователно падане. Освен това падането бива свободно и несвободно. При първото тялото пада самостоятелно, а при второто - заедно с някакъв предмет.

Обстоятелствата при падане от високо са разнообразни:

  • от прозорец
  • балкон или покрив на сграда
  • строително скеле
  • скала
  • дърво
  • телеграфен стълб
  • шахта
  • и др.

Уврежданията при падане от високо най-общо могат да бъдат разделени в две групи: характерни и нехарактерни. Общите характерни признаци за пряко свободно падане са: несъответствие между външните увреждания и тези във вътрешните органи, наличие на добре изразени признаци на сътресение на тялото, едностранност на уврежданията и др.

Към нехарактерните увреждания се отнасят: охлузвания, кръвонасядания, разкъсно-контузни рани, фрактури или други увреждания, получени от удари в междинни предмети или в резултат на теренните особености на местопроизшествието.

Механичните увреждания се получават, когато действащият предмет и човешкият организъм са в движение един спрямо друг или ако единият е в покой, а другият се движи срещу него. Те могат да се причинят от оръжия, оръдия, производствена техника, ухапвания или ужилвания от животни.

Последици от други злополуки могат да се обобщят по следния начин:

  • охлузвания
  • кръвонасядания
  • разкъсно-контузни рани
  • травматични счупвания на костите
  • черепно-мозъчни травми
  • откъсвания или разкъсвания на вътрешни органи
  • прободни рани
  • порезни рани
  • изгаряния
  • асфиксия
  • емболия
  • кръвоизливи

Повече информация за последици от други злополуки може да прочетете тук:

  • Други външни причини за травми при злополуки МКБ W00-X59
4.3/5 4 оценки

Коментари към Последици от други злополуки МКБ Y86

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Последици от други злополуки МКБ Y86
    www.framar.bg 
    на 04 October 2025 в 06:49
    Коментирайте "Последици от други злополуки МКБ Y86"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Новородено почина от морбили в канадската провинция АлбъртаНовородено почина от морбили в канадската провинция Албърта

Новородено почина от морбили в канадската провинция Албърта

от 03 окт 2025г.Прочети повече
Защо музикантите изпитват по-слаба болка от останалитеЗащо музикантите изпитват по-слаба болка от останалите

Защо музикантите изпитват по-слаба болка от останалите

от 03 окт 2025г.Прочети повече
Използването на отрова от скорпион в лечението на мозъчни тумори дава надеждаИзползването на отрова от скорпион в лечението на мозъчни тумори дава надежда

Използването на отрова от скорпион в лечението на мозъчни тумори дава надежда

от 03 окт 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Колоездачен клуб Берое ви кани на спортно състезание с кауза в Стара Загора - 5 октомври 2025 г., неделя, от 10:00 ч.

преди 7 дни, 13 часа и 45 мин.

Характерна клинична картина на Морбус мортум

преди 16 дни, 16 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се променя нагласата ви спрямо безопасността на ваксините?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНИКСЕН дъвчащи таблетки * 30

ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ЗА РЪКА СТАНДАРТ V ЛЪЧ M

ЛАБОФЛОРАЛ БАОБАБ капсули * 50 PHYTOMOINSCHER

L - КАРНИТИН капсули 500 мг * 60 ДАНСОН

АУРА ХЕРБАЛС ВИТАМИН K2 капсули 200 мкг * 90

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МЕНТА, ГЛОГ, ВАЛЕРИАНА + МАТОЧИНА таблетки * 60 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 окт 2025г. в 18:56:49

ФЛОТЕН капсули * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 окт 2025г. в 18:56:37

МЕНТА, ГЛОГ, ВАЛЕРИАНА + МАТОЧИНА таблетки * 60 АРО ЛАЙФ

Коментар на: Звездица от 03 окт 2025г. в 18:55:53

ФЛОТЕН капсули * 20

Коментар на: Б.С от 03 окт 2025г. в 18:23:28

ГЕЛОМИРТОЛ ФОРТЕ капсули 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 окт 2025г. в 16:20:28
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival