Последици от злополука, свързана с друго и неуточнено превозно средство МКБ Y85.9
Към рубриката последици от злополука, свързана с друго и неуточнено превозно средство се отнасят произшествия с трактор, влак, самолет, плавателни съдове. По брой жертви железопътната травма стои на второ място след автотравмата. Най-често тя се дължи на случайно попадане под движещо се железопътно транспортно средство или катастрофиране на влак. Значително по-редки са самоубийствата.
Уврежданията при железопътно произшествие могат да се разделят на типични и нетипични. Към типичните увреждания се отнасят:
- ивица на обтриване
- травматична декапитация
- ивица на притискане
- разделяне на туловището
- отделяне на крайниците със своебразни счупвания на тръбестите кости
- обширни тежки счупвания на костите на главата
- следи от притискане на тялото
Основните видове железопътни травми са:
- удар от движещо се железопътно транспортно средство
- падане от движещо се железопътно транспортно средство
- прегазване от колела на железопътно транспортно средство
- притискане от вагони
- травма във вагоните
Нараняванията от водни транспортни средства се получават от действието на подводните криле на плавателните съдове, от гребните им винтове, от котвите, от притискането на тялото между товарни шлепове или между борда на кораб и пристана. Уврежданията, които се получават от котвите,стоманените въжета и др., имат характеристиката на увреждания от твърди тъпи предмети.
Към последици от злополука, свързана с друго и неуточнено превозно средство се отнасят и уврежданията при тракторна травма. Специфичните наранявания при верижен трактор са:
- охлузвания с кръвонасядания или рани
- деформации на различни части на тялото
- смачкани вътрешни органи
Въпреки обширността и тежестта на нараняванията прегазването от верижен трактор обикновено не води до разчленяване на тялото. В редки случаи са възможни откъсвания на крайници, особено горните. Падането от движещ се трактор, ако не е съпроводено с последващо прегазване, обикновено не води до тежки увреждания поради неголямата скорост на движение на трактора. В тези случаи се наблюдават увреждания, подобни на падане от неголяма височина.
Под самолетна травма се разбира комплексът от увреждания по тялото на човека, получени при експлоатацията на летателния апарат във въздуха или на земята. Всички увреждания, които се получават при самолетните произшествия, в зависимост от обстоятелствата и свързаните с тях увреждащи фактори могат да се разделят на четири основни групи:
- увреждания в самолета по време на полет
- увреждания в самолета при падането и удрянето му в земята
- увреждания при напускане на самолета и изпадане от него
- увреждания от части на самолета на земята
Най-общо нараняванията при самолетно произшествие включват:
- изгаряния от различна степен
- охлузвания
- разкъсноконтузни рани
- ампутации на крайници
- разцепване на глава и туловище
- травматични счупвания
- и др.
Повече информация за последици от злополука, свързана с друго и неуточнено превозно средство може да прочетете тук:
- Лице, намиращо се във влак или друго железопътно транспортно средство и пострадало при транспортна злополука МКБ V81
- Злополука на борда на водно превозно средство, непредизвикана от авария на него и не довеждаща до потъване във водата и удавяне МКБ V93
- Авария на моторен двигател на въздушно превозно средство, която е причина за травма на лице, намиращо се на него МКБ V95
- Лице, намиращо се в специално превозно средство, използвано предимно в селското стопанство, пострадало при транспортна злополука МКБ V84
Коментари към Последици от злополука, свързана с друго и неуточнено превозно средство МКБ Y85.9