Умишлено самонараняване чрез изстрел от пушка, оръжие със сачми и голямокалибрено оръжие МКБ X73
Уврежданията от огнестрелно оръжие са вид механична травма. Огнестрелно оръжие е това оръжие, което чрез енергията, получена от изгарянето на барута, изхвърля проектила.
Огнестрелните рани се характеризират с различна степен на тежест в зависимост от: вида на огнестрелното оръжие; особеностите на снаряда; въздействието на допълнителни фактори на изстрела; действието на вторично образуваните проектили.
От цевта на оръжието заедно с газовете навън излизат и сажди, недоизгорели барутни частици, продукти от изгарянето на запалителното вещество на капсулата, метални частици от ризницата на проектила, от гилзата и от цевта на оръжието, а понякога и оръжейна смазка. Освен това при излизането извън цевта изгорелите газове се възпламеняват поради съединяването им с кислород от въздуха (при образуването няма достатъчно кислород), получава се пламък.
При близко разстояние или от упор в резултат на умишлено самонараняване чрез изстрел от пушка, оръжие със сачми и голямокалибрено оръжие изброените фактори се наслагват около входната рана и допълват действието на проектила. Поради това те се нарича допълнителни фактори на изстрела. Тяхното действие върху тъканите може да бъде механично, термично и химично.
Механичното действие се изразява с контузионно-разкъсващо и пробивно въздействие върху меките тъкани в зависимост най-вече от разстоянието на изстрела и мощта на оръжието.
Химичното действие се осъществява от образуващия се при горенето на барута въглероден окис, който се свързва с хемоглобина и образува карбоксихемоглобин. С това се обяснява светлочервения цвят на тъканите около входната рана.
Термичното действие се дължи на два компонента - дулен пламък и огън от дулото. Дулният пламък представлява избухване във въздуха на нагорещените газове, продукти от разпада на барута (въглероден окис, въглероден диоксид, водород, метан и др.), които се съединяват с кислорода от въздуха.
Огънят представлява нагретите и разтопени продукти на горенето - барутни вещества и взривен разпад на капсулния състав. Получава се опърляне на космите около входната рана.
Изстрелът в главата или дуло в устата от бойни пушки, карабини, картечници и автомати с удължена цев може да причини при близко разстояние или от упор разбиване (пръскане) на черепа и мозъка.
Автоматите, голямокалибрените оръжия и ловните оръжия със сачми имат пробивно действие на проектила - той пронизва тялото като на мястото на проникването избива съответен участък от кожата (входно отвърстие), а при излизането си я разкъсва (изходно отвърстие).
При удара на проектила върху тъканите възниква ударна вълна, която се разпространява както по направление на движението на проектила, така и около него. Тази вълна превишава по скорост значително скоростта на проектила. По такъв начин средата, в която се движи проектилът изпитва сътресение, частичките се привеждат в трептене, което от своя страна се предава на останалите частички.
Вълните в своето движение се настигат, сумират или интерферират, като по този начин могат да доведат до разрушаване, счупване на костите или разкъсване на стените на органите, без проектилът да им въздейства директно.
Особено опасно е когато проектилът минава в близост до кух орган, с плътна стена, изпълнен с течно или полутечно съдържимо - сърце в диастола, стомах, черен дроб, пикочен мехур.
Колкото по-големи са скоростта и масата на проектила, толкова по-голяма е ударната вълна и нанесените поражения.
Прочетете още информация:
Коментари към Умишлено самонараняване чрез изстрел от пушка, оръжие със сачми и голямокалибрено оръжие МКБ X73