Съприкосновение с нож, сабя или кинжал МКБ W26
В зависимост от вида на острите предмети и механизма, по който се получават уврежданията, се различават няколко вида рани: прободни, порезни, прободно-порезни и посечни рани.
В резултат на съприкосновение с нож, сабя или кинжал се получават прободно-порезни рани. Те са следствие от забиването на върха на увреждащия предмет с последващо проникване, като режат тъканите с режещия или режещите си ръбове.
Прониквайки в тъканите, прободно-порезното оръжие не цепи, а реже тъканите. Разположението на раната зависи не от цепливостта на тъканите, а отговаря на плоскостта на оръжието (нож, сабя, кинжал и т.н.). Всички слоеве на тъканите са прерязани в една плоскост.
При нараняване с нож с тесен гръб (до 1-2 mm) или сабя формата на кожната рана е обикновено цепковидна. Когато гърбът на ножа е твърде широк или кинжал и е с рязко очертани ръбове, формата на кожната рана прилича на тесен или дълъг равнобедрен триъгълник. Такава форма на кожната рана се получава най-вече когато ножът се забива наклонено, така че гърбът му натиска кожата в единия край на раната.
Дължината на входната рана съответства на ширината на проникналата част от оръжието в кожата. В повечето случаи дължината на раната е по-голяма от ширината на оръжието, което се обяснява с раздвижването на оръжието или на пострадалия.
Дължината на входната рана може и да е по-малка от съответната ширина на острието поради ретрахиране на кожата.
При завъртване на прободно-порезното оръжие около дългата му ос или при раздвижване на наранения по ъглите или ръбовете на кожната рана се получават допълнителни надрези.
Когато се нанесе силен удар с нож и острието навлезе до дръжката, от нея по ръбовете на раната могат да се получат охлузвания и кръвонасядания.
При самоубийства с прободно-порезни оръжия раните се намират най-често в областта на сърцето.
Раневият канал в меките тъкани при съприкосновение с нож, сабя или кинжал е праволинеен. Има вид на цепка, с гладки стени, които прилягат една към друга. Каналът в относително плътни тъкани (хрущял, фасции, серозни обвивки) отразява особеностите на действалия предмет.
При перпендикулярен удар в плоските кости, а понякога и в някои по-плътни органи (сърце, бъбрек и др.) се очертава точно формата на напречното сечение на оръжието.
Дълбочината на раневия канал говори за силата на удара и дължината на острието на оръжието.
Прочетете още информация за раните, получени от остри предмети:
Коментари към Съприкосновение с нож, сабя или кинжал МКБ W26