Други уточнени транспортни злополуки МКБ V98
Транспортните злополуки заемат значително място в световен мащаб като причина за наранявания, трайни последствия и смъртност. В днешно време те представляват световен проблем, за чието решение обществото все още не може да намери изцяло ефективни мерки. Голяма част от инцидентите са резултат от човешка грешка - небрежност, невнимание, непредпазливост и т.н.
Към МКБ "Други уточнени транспортни злополуки" се включват злополуки, свързани с:
- вагонетка, движеща се по кабел (окачена), не по релси - притискане или влачене, падане или скачане, увреждане от предмет, хвърлен от или във вагонетка, движеща се по кабел (окачена), не по релси
- шейна-платноходка за пързаляне на лед
- сухопътна яхта
- ски-лифт със столчета
- ски-лифт с гондоли
Вагонетката представлява система за транзитно придвижване, която е теглена от непрекъснато движещ се кабел с постоянна скорост. Кабелът се захранва от стационарен двигател. Едно от предимствата на вагонетката е нейната относителна енергийна ефективност.
Шейната-платноходка е лодка или специално конструирана за целта рамка, сходна по функционален дизайн на лодката, но оборудвана със ски или кънки, за да се движи върху лед, а не вода.
Айс-яхтингът е вид ветроходно състезание с т.нар. ледени лодки (шейна-платноходка за пързаляне на лед), като за целта се използва голямо водно замръзнало пространство. Практикува се в Австрия, Германия, Великобритания, Полша, Норвегия, Швеция, а е много популярен спорт в Холандия и във Финландия, има най-високо развитие в Съединените щати и Канада.
Ланд яхтингът се осъществява със сухопътни яхти. Представлява вид ветроходен спорт, при който превозно средство с три колела, наподобяващо лодка, се задвижва от вятъра чрез използване на платно. Първоначално ланд яхтингът е възникнал като начин на транспорт или развлечение, но в днешно време се развива предимно като състезателен спорт.
Сухопътните яхти обикновено са триколесни и функционират подобно на платноходка с изключение на това, че се управляват от седнало или легнало положение чрез педали или ръчни лостове. Ланд яхтингът има висока ефективност при ветровито време, провежда се на равни повърхности като плажове например.
Лифтът представлява подемно-транспортно съоръжение, което служи за превоз на хора и товари, както на разстояние, така и на височина. Лифтът най-често се среща като планинско устройство, което се използва за изкачване на стръмни склонове, върхове и т.н.
Устройството на лифта включва две станции на крайни пунктове, между които се движат седалките или кабинките на лифта. Движението се извършва с помощта на стоманено въже. Ски-лифтът може да бъде със столчета или гондоли.
В зависимост от условията, при които е възникнал инцидента пострадалият вследствие на други уточнени транспортни злополуки може да получи разнообразни по тежест, обширност и вид увреждания.
Външните наранявания могат да включват охлузвания, кръвонасядания, рани - порезни, разкъсно-контузни и разкъсни. Възможно е да се установят навяхвания и счупвания на кости, нараняване на ставни връзки, вътрешни кръвоизливи, увреждания на органите в гръдната и коремната кухина.
По-тежките и животозастрашаващи увреждания включват наранявания на гръбначния стълб, травми на главата и травматично мозъчно увреждане. Те могат да оставят дълготрайни последици за пострадалия като трайно обездвижване, нарушения в когнитивните функции и др.
Коментари към Други уточнени транспортни злополуки МКБ V98