Авария на въздушно превозно средство, неснабдено с моторен двигател, която е причина за травма на лице, намиращо се на него МКБ V96
Делтапланеризмът е въздушен спорт, при който пилотът лети на безмоторно летателно средство, което се характеризира с неподвижно гъвкаво крило със стреловидна форма без опашни плоскости. Движи се чрез използване на енергията на въздушната маса. Най-често инциденти с делтапланери се случват в топло ветровито време (през лятото).
Метеорологичните условия, в частност състоянието на вятъра, са от първостепенно значение за успешен полет. Според статистиката най-често инциденти с делтапланери се случват между май и септември като случай на авария на въздушно превозно средство, неснабдено с моторен двигател, която е причина за травма на лице, намиращо се на него.
Фрактури и изкълчвания на горните и долните крайници са най-често срещаният вид наранявания при такива инциденти. Делтапланеризмът се характеризира като високорисков спорт поради риска от фатален край. Смъртните случаи са причинени от тежки мозъчни травми, наранявания на гръбначния стълб или руптура на аортата.
При нефаталните инциденти най-сериозните наранявания са тези на главата и гръбначния стълб. Те могат да доведат до дълготрайни увреждания като например параплегия. Увреждане на гръбначния мозък на шийно ниво потенциално може да причини перманентна квадриплегия с вегетативно поражение на дихателната, сърдечната, урологичната и сексуалната функции.
Пътуването с балони с горещ въздух е приключенска дейност. Поради съвременните системи за обучение и технологията на балона е сравнително необичайно хората да бъдат наранени в инцидент с балон с горещ въздух, но този вид пътуване винаги ще бъде едно приключение и като всички приключения носи риск.
Наранявания, дължащи се на произшествия с балон с горещ въздух като случаи на авария на въздушно превозно средство, неснабдено с моторен двигател, която е причина за травма на лице, намиращо се на него, се случват рядко, но могат да бъдат тежки.
Фрактури и изгаряния са най-честата форма на получените наранявания. Описани са и случаи с летален изход при такива инциденти.
Причините за авария на въздушно превозно средство без моторен двигател, могат да бъдат например:
- лоши метеорологични условия
- силен вятър
- небрежност от страна на пилота
- употреба на алкохол или наркотици
- човешка грешка
- повреда
- неправилна поддръжка
- сблъскване с всякакъв обект (закрепен, подвижен или движещ се)
- счупване
- експлозия
- пожар
- принудително кацане
на или от въздушно превозно средство (без моторен двигател).
Коментари към Авария на въздушно превозно средство, неснабдено с моторен двигател, която е причина за травма на лице, намиращо се на него МКБ V96