Злополука на борда на водно превозно средство, непредизвикана от авария на него и не довеждаща до потъване във водата и удавяне МКБ V93
Случаи на злополука на борда на водно превозно средство, непредизвикана от авария на него и не довеждаща до потъване във водата и удавяне могат да се осъществят например при: случайно отравяне от газове или пари на плавателен съд; увреждане поради неизправност в атомен реактор на водно превозно средство; нараняване от паднали предмети на кораб; падане от едно равнище на плавателен съд на друго; падане на стълба или на трап на плавателен съд; авария в машинното отделение на плавателния съд.
Увреждания от изгаряне могат да се получат при въздействие на прекомерно висока температура: в котелно помещение, машинно отделение, кондензаторно отделение или парокотелна пещ; експлозия на парния котел на параход; локализиран пожар на плавателния съд.
При воден транспорт могат да се образуват травми, предизвикани от машини и механизми: на палубата; в машинното отделение; в корабната кухня; в пералнята; машини за товарене и разтоварване и др.
Обемът и характерът на причинените увреждания при експлозия зависи от: мястото на взрива; разстоянието от мястото на експлозията; характеристиките на експлодиралия обект; околната обстановка (наличието на прегради между пострадалите и мястото на експлозията.
При относително близко разстояние уврежданията са породени от директното действие на ударната вълна, от падането на тялото на пострадалия в резултат на отхвърлянето му от вълната.
Ударната вълна оказва действие върху тялото на пострадалия като твърд тъп предмет с широка удряща плоскост. Причинените от нея увреждания са локализирани най-вече на страната на тялото, обърната към взрива. На противоположната страна уврежданията се получават от падане на тялото в резултат на взривната вълна.
Вследствие на въздействие на прекалено висока температура или пожар пострадалото лице се сдобива с различни по степен изгаряния. Изгарянето се характеризира като цялостно или частично разрушаване на кожата, меките тъкани, понякога и костите в резултат на термичното въздействие.
Според тежестта на изгарянията, дълбочината на засегнатите тъкани и обхванатата наранена площ от тялото се различават четири степени на изгаряния.
Първата степен се характеризира с нараняване на епидермиса. Изразява се с дехидратация и леко зачервяване на кожата.
В резултат на втора степен изгаряне дермата се разрушава. Кожата е зачервена, има наличие на мехури. Те са изпълнени с белезникава течност, богата на белтъци.
При трета степен изгаряне уврежданията са тежки. Кожата е разрушена в цялата й дълбочина, цветът й е белезникав или кафяв. Задължително е трансплантирането на кожа, тъй като няма при тази степен регенерация на кожа.
Четвъртата степен изгаряне уврежда и подлежащите под кожата мускули, сухожилия, кости. Кожата е овъглена. Много често води до летален изход.
Отравяне с газове или пари протича с възникване на дихателна недостатъчност в резултат на: увреждане на дихателните пътища и белите дробове (ларингоспазъм, бронхоспазъм и белодробен оток); централно потискане на дишането или блокиране на ензимни системи.
С увреждане предимно на дихателната система протичат отравянията с хлорни, азотни газове, серен двуокис. В зависимост от тежестта на отравянето се развива картината на бронхит - бронхиолит - белодробен оток.
При инхалации с хлорни газове обикновено има зелено оцветени храчки.
При отравяне с азотни газове може да има и оток на ларинкса. Протича с латентен период от около 3-30 часа след първоначалния катарален стадий.
С увреждане на дихателната система и централната нервна система протичат отравянията със сероводород, въглероден окис, циановодород, амоняк, ацетон. Отравянията протичат с промени в съзнанието, изразени в различна степен - от възбуда до кома, при тях е налице и централно потискане на дишането.
Особено опасно отравяне е това с въглероден окис. Характерно за него е образуването на карбоксихемоглобин, който не може да пренася кислорода. Това води до увреждане на дишането и метаболизма на клетките в целия организъм.
При падане от едно равнище на друго в плавателния съд или при падане на стълба на водното превозно средство могат да се образуват навяхвания и фрактури на костите на крайниците, гръбначни наранявания, счупвания на костите на черепа, мозъчна травма.
Коментари към Злополука на борда на водно превозно средство, непредизвикана от авария на него и не довеждаща до потъване във водата и удавяне МКБ V93