Други увреждания поради авария на водно превозно средство МКБ V91
Видът и степента на други увреждания поради авария на водно превозно средство зависят от механизмите за поява на нараняванията.
Всяка травма на пострадалото лице, освен потъване във водата и удавяне поради авария на водно превозно средство, може да се получи например при: изгаряне при пожар на плавателен съд; смазване при сблъскване между съдове; смазване от спасителна лодка след напускане на плавателен съд; падане поради сблъскване или друга авария на водно превозно средство; авария на водно превозно средство, свързана със сблъскване; удар в лодка или в нейна част при падане или скачане от повредена лодка и др.
Изгарянето представлява частично или цялостно разрушаване на кожата и на меките тъкани. По-тежките изгаряния увреждат и костите.
Степента на изгарянето се определя от дълбочината на наранените тъкани и от обема на изгорената телесна повърхност.
В зависимост от тежестта на изгарянията последствията са козметични, функционални и витални. Много тежките изгаряния предизвикват смърт на жертвата в резултат на дехидратация, отравяне с въглероден оксид и задушаване, инфекции, шока от болката.
Уврежданията при смазване са обикновено значителни и множествени. Разположени са най-често в гръдната и коремната кухина. В резултат на тях се появяват тежки травми на вътрешните органи.
Разкъсванията на вътрешните органи са или изолирани, или многобройни - когато се разкъсват едновременно няколко органа. Обикновено паренхимните органи се увреждат по-често отколкото кухите органи.
Черният дроб се разкъсва най-често поради неговия строеж, големина и повърхностно анатомично разположение, което го прави достъпен за преки удари. Той понякога е съвсем смазан или разкъсан на части. В други случаи по повърхността му личат само пукнатини, понякога дори под неразкъсана капсула централната му част се оказва раздробена, превърната на каша от съсирена кръв и размачкана тъкан.
Слезката може да бъде разкъсана подкапсулно или само капсулно, като понякога пукнатините стигат до хилуса, а в някои случаи органът е разкъсан на части. Подкапсулните разкъсвания на слезката с последващо по-късно вторично кръвотечение вследствие разкъсване на опънатата капсула се наблюдават по-често отколкото аналогичните разкъсвания на черния дроб.
При бъбреците се засягат кортикалната или медуларната част, или и двете заедно с образуване на хематом в случай, когато увреждането достигне и легенчето.
Разкъсването на кухите коремни органи (стомах, черва, пикочен мехур) обикновено настъпва, когато те са пълни. Разкъсването възниква там, където вътрешното налягане под въздействието на механизма на притискане превишава съпротивляемостта на стената. Така например стомахът се разкъсва най-често по голямата и малката кривина или в областта на фундуса.
Смачкването на вътрешните органи възниква при силно притискане. Паренхимните органи за разлика от другите лесно се смачкват.
Откъсване на органи също може да се осъществи при притискане.
Друг вид увреждания се получават например при скачане или падане във водата.
Травмите от гребните винтове на водното превозно средство се образуват при увличането на човека със струята вода под плавателния съд. Лопатките на винта имат твърде остри ръбове и причиняват значителни наранявания.
Получават се ветрилообразно разположени рани, които по своя характер наподобяват увреждания от посечни предмети. Раните са ромбовидни с охлузени краища. Кръвонасяданията личат по-слабо, тъй като водата измива пропитата в тъканите кръв.
Уврежданията, причинени от подводните криле, наподобяват посечни рани от действие на неостри посечни предмети. Тъй като ударът с частите на подводните криле се нанася под известен ъгъл по отношение на тялото на човека, нерядко се наблюдават охлузвания по краищата на раните; образуват се големи раздрани рани с джобове, понякога отделяне на кожната покривка.
Коментари към Други увреждания поради авария на водно превозно средство МКБ V91