Пътна злополука с уточнен характер, но с неизвестен начин на придвижване на пострадалия МКБ V87
В резултат на пътна злополука с уточнен характер, но с неизвестен начин на придвижване на пострадалия, могат да се получат различни по тежест и обширност травматични наранявания.
Степента на уврежданията на пострадалото лице са в зависимост от: скоростта на движение и характерните особености на превозните средства, участващи в злополуката; условията, при които се е осъществило произшествието; локализацията на пострадалото лице при сблъсъка; силата на ударната вълна; употребата на предпазни колани (когато има такива) и др.
Нараняванията могат да се проявят с лека до много тежка степен. Някои от тях могат да предизвикат трайни белези, дългосрочни последствия, трайно обездвижване и смърт.
Уврежданията на кожата се наблюдават във вид на охлузвания, кръвонасядания, разкъсни, порезни и разкъсно-контузни рани.
Травмите на горните и долните крайници се изразяват с натъртвания, навяхвания, фрактури, увреждания на ставни връзки.
Нараняванията на гръбначния стълб могат да включват камшичен удар (увреждане на меките тъкани), компресионни фрактури на прешлени в различни области. В резултат на по-тежки гръбначни увреждания пострадалото лице може да получи парализа или да загуби живота си.
Наличието на счупени ребра и гръдна кост води до образуването на гръден капак. Освен това фрагменти на счупените ребра могат да наранят белите дробове и да доведат до разкъсване на плеврата и дроба.
Вътрешните органи в гръдната и коремната кухина получават увреждания вследствие на сътресението на тялото и инерционни механизми: кръвонасядания, частични или пълни разкъсвания и откъсвания на органи. При по-тежки злополуки и наличие на механизъм на притискане при силна деформация на превозното средство може да се получи смачкване на органите или на части от тях.
Травмата на главата може да предизвика поява на многофрагментни фрактури на костите на черепа и мозъчно увреждане.
Черепномозъчната травма може да се характеризира с: кръвонасядане, натъртване, сътресение, огнищно размекване, хематоми, оток, кръвоизливи. Често черепномозъчната травма е състояние, което застрашава живота на пострадалия и става причина за неговата смърт.
При по-силен сблъсък могат да се получат фрактури на тазовите кости, изкълчване на тазобедрената става и счупване на ацетабулума, разкъсване на ставните тазови връзки.
При наличие на закопчан предпазен колан травматичните наранявания се появяват с по-лека степен, а някои от уврежданията липсват. В областта на съприкосновение на предпазния колан с кожата се наблюдават характерни за формата му охлузвания и кръвонасядания.
Коментари към Пътна злополука с уточнен характер, но с неизвестен начин на придвижване на пострадалия МКБ V87