Лице, намиращо се във влак или железопътно превозно средство и пострадало при качване на влака или железопътното средство или при слизане от тях МКБ V81.4
Влакът представлява вид превозно средство за хора и товар, което се движи по железопътни релси и се състои от локомотив и няколко скачени вагони.
Пътническият влак се използва за транспорт на хора, спазва определено разписание маршрут. Пътническите влакове, които служат за дълги пътувания, са оборудвани със спални вагони. Кондукторът във влака осъществява проверка на билети, следи за спазването на реда във влака и помага на пътници при нужда.
С течение на годините се правят подобрение или нововъведения във влаковете с цел създаване на по-бързо и безопасно пътуване на хората.
Тежестта на травматичните увреждания на лице, намиращо се във влак или железопътно превозно средство и пострадало при качване на влака или железопътното средство или при слизане от тях, се определят от: условията, при които е станал инцидента; механизмите за получаване на нараняванията и др.
Ако падането не е придружено с последващо прегазване, получените увреждания наподобяват като тези при падане на плоскост от собствен ръст.
Наблюдават се наранявания на кожата, изразяващи се с охлузвания, кръвонасядания, разкъсно-контузни и разкъсни рани.
Установяват се навяхвания и фрактури на горни и долни крайници, кръвонасядания на вътрешните органи, сътресение или натъртвания на мозъка, по-рядко придружено с черепни счупвания.
Важна особеност на уврежданията на главния мозък и неговите обвивки при падане върху плоскост е по-големият обем на нараняванията в областта на противоудара, отколкото на мястото на удара от плоскостта.
Рядко се получават разкъсвания на вътрешните органи поради липса на инерционни увреждания.
При падане на тилната област меките тъкани в тази зона се увреждат с кръвонасядане, възможна е фрактура на тилната кост. В зоната на противоудара - челните и слепоочните дялове, могат да се образуват значителни увреждания на мозъка - огнищно размекване, субарахноидални кръвоизливи.
В резултат на падане върху страничната част на главата възникват пукнатини в слепоочните кости. Образуват се субарахноидални кръвоизливи и огнища на натъртване както в мястото на удара, така в това на противоудара.
При падане върху челната област уврежданията са разположени основно в мястото на удара, възможно е да липсват в зоната на противоудара.
Коментари към Лице, намиращо се във влак или железопътно превозно средство и пострадало при качване на влака или железопътното средство или при слизане от тях МКБ V81.4