Лице, намиращо се във влак или железопътно превозно средство и пострадало при сблъскване с подвижен състав или от удар на подвижен състав МКБ V81.2
Влакът е вид превозно средство, което се движи по железопътни релси и се състои от локомотив и няколко скачени вагони.
Пътническият влак служи за превоз на хора, движи се по определен маршрут и разписание и спира на определените специално за това железопътни гари. Пътническите влакове, които са предназначени за дълги пътувания, имат прикачен спален вагон.
Кондукторът във влака следи за спазването на реда, проверява билетите и помага при нужда на пътниците.
С изминаване на годините се правят подобрения и нововъведения, които да създадат за пътниците по-бързо и по-безопасно пътуване.
Степента на нараняванията на лице, намиращо се във влак или железопътно превозно средство и пострадало при сблъскване с подвижен състав или от удар на подвижен състав, се намира в зависимост от: обстоятелствата, при които се е осъществила злополуката; механизмите за получаване на травмите; локализацията на пострадалото лице; силата на удара и др.
Такава влакова катастрофа често е резултат от недоразумение или грешка, когато движещ се влак срещне друг влак, пътуващ по същите железопътни релси.
Получените травми са следствие от удари на счупени стъкла, паднали предмети (като например чанти, куфари и т.н.) от рафтовете за багаж, структурни елементи; притискане на тялото на пострадалия и др.
Кожните наранявания се изразяват с различни по големина порезни, разкъсно-контузни и разкъсни рани, охлузвания и кръвонасядания.
Възможно е да се установят многофрагментни счупвания на костите на черепа и увреждане на мозъка.
Черепномозъчната травма може да бъде с различна тежест. Симптоматиката включва: главоболие, виене на свят, гадене, липса на концентрация, загуба на координация, замъглено зрение, загуба на памет, нарушения в когнитивните умения, припадъци, изпадане в безсъзнание. В някои случаи мозъчната травма е животозастрашаващо състояние.
Уврежданията на гръбначния стълб се съпровождат с камшичен удар и компресионни фрактури на прешлените. Някои по-тежки гръбначни травми могат да доведат до парализа или смърт.
Фрактури може да се установят на ребра, на костите на крайниците, на тазовите кости. В някои случаи са съпроводени с разкъсване на ставни връзки.
Нараняванията на вътрешните органи в гръдната и коремната кухина се образуват от сътресението на тялото. Могат да се получат кръвонасядания, пълни или частични разкъсвания и откъсвания на органи.
Притискане на тялото се осъществява при деформация на влака при злополука. Травматичните увреждания често са тежки и множествени.
Коментари към Лице, намиращо се във влак или железопътно превозно средство и пострадало при сблъскване с подвижен състав или от удар на подвижен състав МКБ V81.2