Лице, намиращо се в автобус и пострадало при неговото сблъскване с друго немоторно транспортно средство МКБ V76
Злополуката на лице, намиращо се в автобус и пострадало при неговото сблъскване с друго немоторно транспортно средство, включва сблъскване с каруца с впрегнато животно, с оседлано животно или с трамвай.
Каруцата е немоторно превозно средство, което се придвижва посредством оседлано животно. Движи се на четири колела и има дървена каросерия. Каруцата се използва най-вече в селата и малките градчета.
Трамваят е вид обществен транспорт, който се движи на релси. Това транспортно средство се среща в по-големите градове.
Автобусът се определя като вид моторно превозно средство, което осъществява ефективен превоз на голямо брой хора.
Автобусите се използват за различни дейности: обществен градски и междуградски транспорт; туристически и екскурзионен превоз; училищен транспорт; за ползване от частни лица под наем; за рекламни или политически кампании и др.
Училищният транспорт служи за превоз на ученици от домовете до учебното заведение и обратно, както и при училищни мероприятия. Ученическите автобуси се отличават със специфичен дизайн, жълто боядисани са и имат оборудване с предпазни и защитни елементи.
Туристическият бранш осъществява тур-обиколки за туристи с цел разглеждане на забележителности със специални автобуси с открита конструкция без покрив.
Автобусните линии за градски транспорт се движат по определено разписание и маршрут и осъществяват транспорт на пътниците в различните градски райони.
За превоз на пътници между населените места служи междуградския транспорт. Особено за слабо населените места, където няма друг транспорт, той е с първостепенно значение.
Купетата на автобусите по междуградските линии са направени да създават повече удобство и комфорт поради факта, че пътниците прекарват значителен период от време през пътуването: удобни седалки с подлакътници и сгъваеми маси; рафтове за багаж над седалките; техника за прожекция на филми; климатична инсталация и осветителни тела, които могат да се използват от всеки пътник индивидуално и да не пречат на останалите.
Автобусът е ежедневно масово използвано предпочитано средство за транспорт. Превозът с автобус се смята за сигурна форма на транспорт. Катастрофите с автобус са рядкост, но ако се случат, пострадалите пътници могат да получат травми с дългосрочни последици.
По време на управлението на автобуса водачът трябва да запази концентрация и внимание през целия път, за да осигури безопасността на пътниците.
Важни обстоятелства, които могат да доведат до случване на инцидент с автобус, са: неопитност на водача; превишаване на скоростта на движение; небрежност или разсеяност от страна на шофьора; внезапно спиране на автобуса.
Приемането от водача на алкохол или лекарства, които са противопоказни при шофиране, излагат на риск пътуващите в автобуса. Силно влияние за предизвикване на произшествия оказва и умората на водача.
Други рискови фактори, предразполагащи към катастрофи, са: недобре поддържани или опасни пътища; недобра техническа поддръжка на автобуса; неблагоприятни метеорологични условия (сняг, дъжд, поледици); дефектно оборудване на автобуса.
Силата на удара при злополука може да бъде много мощна, дори и при ниска скорост на движение на автобуса. Това се обуславя от голямата маса и размер на автобуса и високия му център на тежестта.
Автобусните катастрофи могат да предизвикат смърт на пътниците или да им причинят увреждания, които да променят целия им живот: ортопедични травми, изгаряния, наранявания на гръбначния стълб, мозъчни травми и т.н.
Нараняванията на лице, намиращо се в автобус и пострадало при неговото сблъскване с друго немоторно транспортно средство, са резултат от удари от части на купето и от излетели предмети, от сътресението на тялото и в някои случаи механизъм на стъпкване.
В резултат на удар в стъклото се получават множество порезни рани.
При сблъсъка може да излетят счупени стъкла, предмети или структурни елементи на автобуса и да причинят увреждания на пътуващите. Възможни са травми на мозъка, лицето, очите, поява на множество разкъсно-контузни рани, охлузвания, кръвонасядания. Нараняванията по кожата могат да оставят трайни белези поради значителното увреждане на кожата и нервите.
Уврежданията на лицето и очите са често срещани. Лицето е с богата инервация и тези наранявания могат да оставят трайна деформация на пострадалия дори при най-доброто лечение и грижи.
Травмата на мозъка може да се изрази с: главоболие, замъглено зрение, загуба на памет, виене на свят, нарушения в когнитивните умения, припадъци, загуба на подвижност, изпадане в безсъзнание.
Уврежданията на гръбначния стълб са често срещани при катастрофи с автобус, защото пътниците при сблъсък може да "излетят" от седалките и да паднат в автобуса или да бъдат изхвърлени от него. По-сериозните гръбначни травми могат да причинят парализа или смърт.
Възможно е да се установят фрактури на костите на крайниците, многофрагментни счупвания на черепа, фрактури на ребра.
Вътрешните органи се нараняват от сътресението на тялото. В зависимост от тежестта на сблъсъка може да бъдат кръвонаседнати, откъснати, разкъсани.
Много често в ситуация на произшествие се създава паника сред пътниците. В такъв момент някои от тях могат да бъдат стъпкани и да получат допълнителни увреждания в резултат на това.
Пътниците са в правото си да съдят водача на автобуса и/или фирмата, която е собственик на превозното средство, за нанесени щети и страдания, за увреждания и обезобразяване и др.
Коментари към Лице, намиращо се в автобус и пострадало при неговото сблъскване с друго немоторно транспортно средство МКБ V76