Лице, намиращо се в товарен автомобил тип пикап или фургон и пострадало при неговото сблъскване с друго немоторно транспортно средство МКБ V56
Злополуката на лице, намиращо се в товарен автомобил тип пикап или фургон и пострадало при неговото сблъскване с друго немоторно транспортно средство, включва сблъскване с каруца с впрегнато животно, с оседлано животно или с трамвай.
Каруцата се определя като превозно средство, имащо конструкция най-често от четири колела и дървена каросерия. Осъществява движение чрез оседлано животно и се употребява основно в селата и малките градчета.
Трамваят се характеризира като релсово транспортно средство, част от обществения транспорт в по-големите градове.
Товарният автомобил е моторно превозно средство на четири или повече колела. Основната му дейност е транспорт на хора и възможност за пренос на по-голямо количество товар.
Пикапът е вид товарен автомобил, който в днешно време освен за работа, пренос на повече багаж, се използва и от хора с хобита, свързани с природата например. Предпочитанието към него е породено от високото му ниво на проходимост и достигането до места, труднодостъпни за други видове моторни превозни средства.
Фургонът или т.нар. ван е друг вид товарен автомобил. Имат широка употреба например от фирми с мобилна дейност - извършване на почистване и услуги по домовете, ремонт, доставка и инсталация на уреди и др. Вановете се използват масово за превоз на клиенти и багаж от хотели, летища, туристически агенции, колежи, курорти, екскурзионни мероприятия и други организации.
Данните сочат, че при хора, намиращи се в товарен автомобил тип пикап или фургон при катастрофа, има по-голям риск от възникване на наранявания на гръбначния стълб, отколкото при пътуващи в малка кола.
Едни от главните причини за предизвикване на злополуки с товарен автомобил тип пикап или фургон са: неопитността на водача на превозното средство (по-големият размер на машината предразполага към по-труден контрол върху нея); неизправни изисквания за безопасност като например несъответстващ размер на гумите; надвишена натовареност с хора или багаж.
Видът и състоянието на пътя, несъобразената скорост и дистанция, повишеният трафик на пътя са също предпоставки за получаване на потенциално опасни ситуации.
Сериозността на нараняванията на лице, намиращо се в товарен автомобил тип пикап или фургон и пострадало при неговото сблъскване с друго немоторно транспортно средство, се обуславят от: обстоятелствата на случване на инцидента; скоростта на товарния автомобил; употребата на предпазни колани; характеристиките на кабината му и др.
Травмите се изразяват с различни по големина охлузвания, кръвонасядания, разкъсно-контузни рани, разположени основно по предната част на тялото, долните крайници и главата. Механизмът на осъществяването им са удари на тялото в части на купето и сътресението му.
Водачът се удря във волана в областта на гърдите, при което се образуват характерни за формата на кормилото охлузвания и кръвонасядания, може да се установят фрактури на костите на дланта, на ребра или гръдната кост.
Главата на пътуващия в резултат на удар в някое от стъклата се сдобива с порезни рани по главата и горните крайници.
Ударите в таблото за управление или в части от кабината се съпровождат с разкъсни и разкъсно-контузни рани в коремната област и долните крайници. Възможни са счупвания на подбедрицата и колянната става, при по-тежки злополуки - фрактури на бедрената и тазовите кости, разкъсани ставни връзки.
По-тежките увреждания се изразяват с компресионни счупвания на шийни или поясни прешлени, фрактури на костите на черепа, натъртване или кръвонасядане на мозъка.
Вътрешните органи се увреждат от сътресението на тялото и варират в зависимост от тежестта на катастрофата.
Коментари към Лице, намиращо се в товарен автомобил тип пикап или фургон и пострадало при неговото сблъскване с друго немоторно транспортно средство МКБ V56