Други усложнения, свързани с имунизация, некласифицирани другаде МКБ T88.1
В рубриката други усложнения, свързани с имунизация, некласифицирани другаде се разглеждат обривите след ваксинация и всичките възможни прояви на отделните ваксини, по задължителният имунизационен календар на Република България.
Повечето кожни реакции свързани с ваксините са причинени от нормалния отговор на организма към попадналите чужди вещества. Тъй като тези реакции не са свързани с алергия, повечето пациенти могат да ги получат без никаква опасност. По-рядкото причината за тях е свързана с алергия към ваксината или една от нейните компоненти.
Възпалителни кожни реакции
Повечето ваксини предизвикват местни реакции на мястото на инжектиране като подуване, зачервяване и/или болка. Проявяват се в рамките на няколко часа след ваксинация и не изискват специфично лечение.
Такива обриви се наблюдават при живите ваксини като Морбили-Паротит-Рубеола, Варицела, БЦЖ. Неспецифична, неалергична, Артюсов тип реакция на свръхчувствителност се среща при ваксиниране с ТетаДиф.
Рядко ТетаДиф причинява тежки локални реакции като подуване, зачервяване и болка. Причината се смята, че е високата концентрация на антитела, поради твърде големи дози токсоид. ТетаДиф съдържа алуминиеви адюванти, които предизвикват образуването на подкожни нодули до 19% от всички пациенти. Възлите преминават за няколко месеца. Повишената доза токсоиди могат да предизвикат генерализирана уртикария (копривна треска), ангиоедем и неидентифицирани обриви в около 5-13% от получилите ваксината. Проучванията показват, че най-леки до умерени системни реакции.
Алергичен контактен дерматит
Локалиризиран алергичен контактен дерматит може да бъде предизвикан от компонентите на ваксините. Повечето реакции са леки и отзвучават спонтанно в рамките на няколко дни. Реакциите на свръхчувствителност могат да се дължат на съдържанието на живак или тиосалицилат, компонент на тиомерсал. Много продукти, включително ваксини са преформулирани без тиомерсал.
Анафилаксията е тежка алергична реакция, която се среща веднъж на един милион поставени ваксини. Анафилактични реакции обикновено се появяват в рамките на 4 часа след получаване на ваксинация и включват множество системи в организма, като например генерализирана уртикария (копривна треска), ангиоедем, затруднено дишане, хипотония. Тежките анафилактични реакции могат да бъдат животозастрашаващи. Ако настъпи анафилактична реакция, трябва да се постъпи към незабавна реанимация. По-късно е препоръчително да се направи тест за алергия (под внимателно лекарско наблюдение) и не трябва да се дават допълнителни дози от ваксината.
Еритема мултиформе
Характеризира се с появата на лезии по ръцете и краката. Това състояние се съобщава най-често след ваксините срещу Морбили-Паротит-Рубеола, ДифТетКок, Хепатит А, Хепатит В, човешки папилома вирус и ваксините срещу причинителите на менингит.
Всяка една ваксина може да предизвика нежелани реакции. В по-голямата си част това са незначителни прояви, които отшумяват за няколко дни. Важно е да се отбележи, че въпреки одобряването, ваксините продължават да бъдат наблюдавани за тяхната безопасност. Като всяко друго лекарство и ваксините могат да предизвикват нежелани реакции. Въпреки това, неимунизирането поставя децата в много по-голяма опасност, както и хората около тях.Рекомбинантната ваксина срещу хепатит В
Повечето хора, които получават ваксината срещу хепатит В нямат никакви проблеми. Могат да се появят незначителни такива, като например болезненост на мястото на инжектиране и температура до 37,5 ºС. Когато се дължат на ваксината, те се появяват веднага след инжектиране или 1-2 дена след това. Могат да се появят болки в рамото, които при някои хора да бъдат по-силни и по-дълготрайни.
БЦЖ ваксина
Нормално след поставяне на БЦЖ ваксина на мястото се образува повдигната кръгловата подутина, наподобяваща блистер. Две до шест седмици след инжектирането се наблюдава малка точица, която може да се превърне в кръг с диаметър до 7 мм и да се залющва. На мястото може да бъде болезнено и насинено, в продължение на няколко дни. Сериозни нежелани реакции към ваксината БЦЖ, като анафилактична реакция (тежка алергична реакция), са много редки. Те се срещат в по-малко от един случай на един милион имунизирани. Медицинският персонал е обучен да може да реагира в ситуация на алергична реакция. Обикновено при своевременно лечение се възстановява напълно.
Комбинирана шествалентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш с ацелуларна компонента, хепатит В, инактивирана полиомиелитна ваксина, конюгирана ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип В
Най-честите нежелани реакции (могат да засегнат повече от 1 на 10 души) са зачервяване и подуване на мястото на инжектиране, температура около и над 38 ºС, загуба на апетит, сънливост, плач, повръщане. По-редки нежелани реакции (могат да засегнат до 1 на 100 души) са алергична реакция, образуване на възелче на мястото, висока температура над 39.5 ºС. Редки нежелани реакции (могат да засегнат до 1 на 1000 души) са поява на обриви, големи реакции на мястото на инжектиране. Тези реакции започват в рамките на 24-72 часа след ваксинация и могат да бъдат придружени със зачервяване, чувство за топлина, повишена чувствителност или болка на мястото на инжектиране. Подобрява се в рамките на 3 до 5 дни без необходимост от лечение. Най-редките нежелани реакции (могат да засегнат до 1 на 10 000 души) са бледост, признаци на шоково състояние – затруднено дишане, цианоза на езика или устните, обрив, оток по лицето, оток по гърлото, световъртеж, хипотония. Обикновено тези състояния се развиват много бързо и се проявяват още в лекарския кабинет.
Конюгирана пневмококова ваксина
Проблемите с тази ваксина варират от възрастта и зависят от поставената доза. Най-честите проблеми докладвани сред децата са сънливост, временна загуба на апетит, зачервяване, повишена чувствителност на мястото на инжектиране, субфебрилна температура. При възрастните пациенти най-чести са болка, зачервяване, подуване, субфебрилна температура, чувство за умора, главоболие, втрисане, мускулни болки.
Тривалентна ваксина морбили-паротит-рубеола
Получаването на тривалентната ваксина е много по-безопасно, отколкото изолираното ваксиниране срещу морбили, паротит и рубеола. Най-често се наблюдават температура, лек обрив на мястото на инжектиране и подуване на жлезите на бузите или врата. Обикновено отзвучават до една-две седмици максимум. След втора ваксинация се срещат по-рядко. Още могат да се наблюдават по-висока температура, болка и скованост в ставите (най-често при юноши и възрастни жени), временно понижаване на боря на тромбоцитите. Проблемите като тежка алергична реакция, глухота, дългосрочните гърчове, кома или нарушено съзнание са толкова редки, че е трудно да се каже дали са причинени от ваксината.
Ваксина срещу тетанус и дифтерия (Tetadif)
Рисковете за усложнения са много по-големи при поставяне на ваксините поотделно, отколкото при поставяне на комбинираните Диф-Тет-Кок и ТетаДиф. Най-често се срещат температура, зачервяване, повишена чувствителност, подуване на мястото на инжектиране, раздразнителност, нервност, умора, липса на апетит, повръщане, продължителен плач, висока температура. Тези симптоми са по-чести при повтаряне на ваксината за 4-ти или 5-ти път, отколкото след първите дози. Понякога може да се наблюдава и подуване на цялата ръка или крак, което преминава в рамките на една седмица след поставяне на ваксината.
Повече за приложението на ваксините и имунизационният календар на Република България, ще намерите тук:
Коментари към Други усложнения, свързани с имунизация, некласифицирани другаде МКБ T88.1