Инфекция на ампутационно чуканче МКБ T87.4
Ампутацията е сериозна хирургическа операция с риск за възникване на редица усложнения. Инфекцията е от особено значение за ампутацията. Процентът на развита инфекция на ампутационно чуканче според статистиката е около 15 %.
По-голямата част от развилите се инфекции на чуканчето се свързват с ампутация на долния крайник. Ако пънчето се зарази, е необходимо да се премахне протезата, а понякога и да се ампутира втори път на по-високо ниво.
Инфекцията може да създаде сериозни усложнения на пациентите с ампутация. В действителност някои лекари препоръчват използването на профилактични антибиотици, за да се намали рискът от сепсис. Метицилин резистентен щам на Staphylococcus aureus продължава да бъде основен проблем в хирургичната практика.
Инфекция, причинена от метицилин резистентен Staphylococcus aureus, при пациенти, подлежащи на съдова реконструктивна хирургия, се счита за сериозно и катастрофално усложнение. Препоръчително е внимателният и устойчив мониторинг на раната да бъде рутина при всички пациенти.
Високата честота на инфекциите може да бъде свързана с основните рискови фактори, които влияят върху заздравяването на раните и уязвимостта към инфекции, като например лоша перфузия на крайника и диабет. Като цяло пациентите с диабет са около пет пъти по-голяма вероятност да имат следоперативна инфекция на раната в сравнение с недиабетици.
Допълнителни рискови фактори, предразполагащи към инфекция на пациенти с ампутация, включват минало или настоящо лечение с кортикостероиди и на други болестни процеси, водещи до имунодефицит. Когато ампутацията се извършва в близост до съществуваща инфекция, честотата на постоперативната инфекция е също по-висока. Изключително важно е тези рани да се проверяват редовно за признаци или знаци, предполагащи възможността за заразяване.
Бактериите и микроорганизми са навсякъде, включително и по кожата. Някои от тях са безвредни, а други могат да причинят инфекция в подходящи условия. Нормалната кожа елиминира бактериите чрез изсушаване при изпаряване, а също и чрез отделяне на свободни мастни киселини от жлези от повърхността й. Изсъхване не може да се случи във влажна среда със затворена превръзка.
Също така нормалната кожа има отрицателен заряд, който отблъсква бактериите, но ампутираната кожа може да развие положителен заряд (от наличие на солени разтвори от изпотяване например), който може да привлече повече бактерии, отколкото иначе би имало налице.
Хигиената става двойно по-важна при такива обстоятелства, при които броят на потенциално причиняващи инфекция микроорганизми може да се увеличи извън нормалния капацитет на кожата.
След заразяване на чуканчето микроорганизмите се колонизират, вследствие на което се развива локална или системна инфекция.
Локалната инфекция на ампутационно чуканче се проявява с:
- еритема
- болка
- топлина
- оток - характеризира се с подуване на кожата, изсушаване и грапавина в края на чуканчето, както и понякога червено-кафява пигментация
- увеличена ексудация
- лимфангитис / лимфаденопатия
Язви могат да се появят в резултат на бактериални инфекции. Те могат да се превърнат в хронични, ако не се диагностицират и излекуват веднага. Дори локализирана инфекция на раната може да бъде проблематична, причиняваща излишен ексудат и резорбиране на хирургическия шев.
Ако се разпространи по цялото тяло, инфекцията причинява и системни симптоми като повишена температура, втрисане, умора, неразположение и др.
Инфекцията на чуканчето преминава в три фази:
- Възпалителна фаза с хемостаза (1-7 дни)
- Първоначално белите кръвни клетки са привлечени към раната. Левкоцитите си взаимодействат с микроорганизмите.
- След 2-3 дни макрофагите вземат участие в почистването на раната от бактерии.
- Мъртва тъкан се появява в тази фаза. Когато клетките поглъщат бактериите, те се пренасят на повърхността на раната и умират.
- Пролиферационна фаза (4-24 дни) - компоненти са:
- Гранулация. Макрофагите продължават да разрушават бактерии - отделят растежни фактори да привлекат фибробласти - стимулират фибробластите да продуцират колаген, който изпращат към ендотелните клетки да формират нова капилярна мрежа.
- Контракция на раната. Образуват се миофибробласти. Те събират ръбовете на раната.
- Епителизация. Образуване на обвивка на раната от нови кожни клетки.
- Матурационна фаза (20 дни - 1 година)
- Може да отнеме до 1 година.
- Раната става по-бледа и лъскава при намаляване на васкуларизацията.
В 30 % от случаите на инфекция на ампутационно чуканче възникналата реакция е дерматологична.
Алергичен контактен дерматит често се появява като макулен, папулен, еритематозен обрив, който в повечето случаи сърби. Дължи се на дразнене, например от материалите на превръзката, от външен източник като почистващо средство, прах или мехлем, които се използват при грижите за раната. След като причината е открита и третирана, обикновено проблемът изчезва.
Фоликулитис е бактериална инфекция на космения фоликул, която причинява малки, сърбящи, твърди области. Ако не се лекува, може да се развие по-късно в циреи с червени, болезнени нодули, които се издигат над повърхността на кожата. Антибактериален сапун може да премахне бактериите, които причиняват това състояние.
Гъбичните инфекции също могат да възникнат поради влажните топли условия в превръзката на чуканчето.
Коментари към Инфекция на ампутационно чуканче МКБ T87.4