Усложнение от механичен произход, свързано с имплантиран електронен стимулатор на нервната система МКБ T85.1
В рубриката усложнение от механичен произход, свързано с имплантиран електронен стимулатор на нервната система се включват следните състояния:
- счупване
- разместване
- перфорация
- неправилно положение
- механично запушване
Електронен невростимулатор (електрод) може да се постави в различни части на нервната система като главен мозък, периферен нерв, гръбначен мозък.
Функционалната електрическа стимулация на нервната система е техника, която използва ниско енергийни електрически импулси за изкуствено генериране на движенията на тялото. Стимулиращият ефект се използва за диагностични цели или дори за терапевтични приложения, като болка, използвайки нискочестотно стимулиране на гръбначния мозък или на таламуса.
Използва се при лица, които са били парализирани поради нараняване на централната нервна система (ЦНС). Използват се и за генериране на мускулна контракция в определени парализирани крайници, с цел възстановяване на главни функции като хващане, ходене, изпразване на пикочен мехур, изправяне.
Това първо се приложило на таламуса, за да имитира таламотомия, за лечение на тремор, след това до субталамичните ядра и палидум, за лечение на някои съвременни форми на болестта на Паркинсон и контрол не само тремора, но също и на акинезията и дискинезията.
С този метод може да бъде повлияно нарушеното прозизводство и транспорт на импулсите от главния мозък, предаването на импулси по периферни нерви, дисфункции след травми на гръбначен мозък.
Механични усложнения може да се наблюдават при разместване на електрода, неправилно положение, при счупване и други.
Електронно стимулиране на гръбначния мозък се прави при травми (механични или химични), които пречат на предаването на електрическите сигнали между мозъка и мускулите, което довежда до парализа под нивото на увреждане.
Възстановяването и регулирането на функцията е причината за основното му приложение, въпреки че се използва за лечение и на болки. Техниката позволява на хората с параплегия да са изправят, да ходят, възстановява хватателната функция на ръката при квадриплегия, възстановяване на чревна перисталтика и други. Високата интензивност на електрода позволява на четириглавия мускул на крака (М. квадрицепс), позволява моторните неврони на мястото на лезията да увеличат мускулната маса, диаметъра на мускулите, съкратителната функция, силата и подпомага извършването на действия в изправено положение.
Тази техника е полезна и се прилага и при церебрална парализа. Също така се използва и при деца с церебрална парализа.
Коментари към Усложнение от механичен произход, свързано с имплантиран електронен стимулатор на нервната система МКБ T85.1