Усложнение от механичен произход при вътречерепен вентрикуларен шънт (свързващ) МКБ T85.0
В рубриката усложнение от механичен произход при вътречерепен вентрикуларен шънт (свързващ) се включват следните състояния:
- счупване
- разместване
- перфорация
- неправилно положение
- механично запушване
Вътречерепният вентрикуларен шънт представлява хирургическа процедура, при която се поставя тръба в едно от мозъчните стомахчета (ventricles). Целта на процедурата е извличане на излишното количество цереброспинална течност, изпълваща мозъчните вентрикули. По този начин, изкуствено създаденият шънт, спомага за оттичането на течността и облекчаване на вътречерепното свръхналягане.
Подобна операция се извършва при хидроцефалията, която е свързана с увеличаване обема на вентрикулите.
За хидроцефалия можете да прочетете тук:
При хидроцефалия, натискът от страна на гръбначно-мозъчната течност обикновено се увеличава. Причините могат да бъдат тумор на мозъка или на менингите, които обхващат мозъка, инфекция или кървене, вродени малформации и други. Симптомите могат да включват главоболие, личностни нарушения, загуба на интелектуалните способности (деменция), проблеми при ходене, раздразнителност, повръщане, нарушения на движенията на очите, нарушено ниво на съзнание. Най-често има прогресивна деменция, проблеми при ходене и загуба на контрола върху пикочния мехур, изразяващо се в инконтиненция.
Както при всяка хирургична процедура, операторът трябва да знае състоянията, които могат да възникнат по време на операцията, повишаващи риска за пациента.
Разположението на шънта се определя от специалист неврохирург в зависимост от причината и локализацията. Катетърът най-често се поставя в стомаха, а други места могат да бъдат сърце и бели дробове. Като важно е дисталният край на катетъра да се намира в тъкани, богати на епителни клетки, за да абсорбира входящо цереброспиналната течност.
Тръбичката съдържа клапен апарат, за да осигури оттичане на течност само от мозъка, а не обратно към него. Вентилът се определя на желаното налягане, за да може цереброспиналната течност да се придвижи при повишаване на налягането.
Ето и най-често употребяваните шънтове:
- вентрикуло-перитонеален-излива се в перитонеалната кухина
- вентрикуло-предсърден-излива се в дясното предсърдие
- вентрикуло-плеврален-излива се в плевралното пространство
- вентрикуло-цистернален-излива се в цистерната на вена магна
- вентрикуло-субгалеален-излива се в субгалеалното пространство
Ако не бъде овладяно състоянието, увеличеното количество цереброспинална течност, увеличавайки и вътречерепното налягане, може да доведе до механични усложнения като хематом, мозъчен оток, механично притискане и смачкване на мозъчна тъкан или херниране на такава. Механчните усложнения възникват така:
Обикновено усложнения се срещат в 30% от случаите, но само 5% са сериозни. Сериозни и дългосрочни усложнения са кървене на най-външната обвивка на мозъка с образуване на субдурален хематом, инфекция, инсулт. Инфекция на мястото на шънта може да доведе до нарушаване на нивото на интелигентност. Когато шънта се оттича към корема, течността може да се натрупва в областта на корема или коремни органи, които могат да се увредят. Ако вътречерепното налягане се понижава твърде много, пациентите могат да имат силно главоболие, често с гадене и повръщане, в право или седнало положение.
Коментари към Усложнение от механичен произход при вътречерепен вентрикуларен шънт (свързващ) МКБ T85.0