Усложнение от механичен произход, свързано с пикочен (постоянен) катетър МКБ T83.0
В рубриката усложнение от механичен произход, свързано с пикочен (постоянен) катетър се включват състоянията: механично разместване или счупване, пролабиране, неправилно положение, механично запушване, перфорация, протрузия дължащи се на катетър, който е цистостома или уретрален (постоянен).
Пикочните катетри представляват кухи, частично гъвкави тръби, които събират урината от пикочния мехур. Пикочните катетри са в различни размери и видове. Те могат да бъдат от различен материал, като например каучук, пластмаса, силикон, латекс. Обикновено уретралните катетри се използват до възстановяването на състоянието на болния, но при възрастни хора с трайни увреждания или тежко заболяване, може да се наложи за много по-дълъг период от време, а понякога и за постоянно.
Цистостомата е вид уретрален катетър, който се поставя директно през коремната стена. Повече информация за цистотомата можете да прочетете в:
Уретралният катетър, представлява гъвката тръба, която минава през уретрата и стига до пикочният мехур. Повече информация за уретрален катетър, можете да намерите в:
Най-честите усложнения при постоянните пикочни катетри са инфекциите. Затова е важно да се поддържа рутинна и строга хигиена ежедневно при тези болни. От друга страна не са редки и механичните усложнения. Може да се наблюдават още по време на поставянето на катетъра или известно време след това.
При невнимателни пациенти може да се предизвика разместване или по-рядко счупване на катетъра. Това може да се дължи и на началното неправилно поставяне на катетъра. Може да се наблюдава механично запушване, отново при невнимателни и активни пациенти. Механичното запушване може да се дължи и на неправилното поставяне на катетъра, когато се вгъне към стената на пикочния мехур или се опира до него, стеснена уретра и други.
При мъжете затрудненията при поставянето на катетъра може да се дължат и на простатна хипертрофия. Може да се предизвика и протруизя (подутина, наподобяваща херния) при по-агресивно поставяне или при трудно поставяне на уретрален катетър.
Рядко се наблюдава и перфорация на уретрата. При това усложнение трябва да се реагира бързо, поради неприятните възможни последици от него.
Симптомите на травматичните увреждания на уретрата могат да бъдат болка при уриниране до неспособност за уриниране (анурия). Откриване на кръв по хода на уретрата или изтичане на ясна кръв е най-важният признак за увреждане на уретрата. Други признаци могат да бъдат перинеална екхимоза, скротална екхимоза, екхимоза на пениса, оток. Ненормалното разположение на простатната жлеза при ректално изследване също може да бъде индикатор за травма на уретрата.
Диагностиката при тези състояния се осъществява чрез провеждане на ретроградна уретрография. Обикновено тази процедура трябва винаги да предхожда катетеризацията. Неоткритото значително нараняване на уретрата може да потенцира неговото частично до пълно прекъсване.
При пациентките се налага и цистоскопия със задълбочено вагинално изследване.
Контузиите могат да бъдат лекувани безопасно с постоянен трансуретрален катетър в продължение на 7 дни. Частичните смущения е най-добре да бъдат лекувани с дренаж на пикочния мехур чрез поставяне на супрапубична цистостома. В определено случаи може да се опита и ендоскопска намеса, обикновено при задни частични прекъсвания.
При пълно прекъсване също се поставя супрапубична цистостома. Оперативна намеса се налага при определени строги индикации.
Коментари към Усложнение от механичен произход, свързано с пикочен (постоянен) катетър МКБ T83.0
Валери
Възможно ли е при поставен катетър човек постоянно да ходи до тоалетната по малка нужда, т.е. да му се ходи до тоалетна.
Възможно е в някои случаи да има по-чести позиви за уриниране при поставен катетър.
Възможно ли е при поставен катетър човек постоянно да ходи до тоалетната по малка нужда, т.е. да му се ходи до тоалетна.