Инфекция и възпалителна реакция, свързани с протеза на сърдечна клапа МКБ T82.6
В рубриката инфекция и възпалителна реакция, свързани с протеза на сърдечна клапа са включени следните състояния:
- Ендокардит: хроничен, абактериален, тромботичен
- Опортюнистична инфекция
- Сепсис
Ендокардитът представлява хронично възпаление на вътрешния мускулен слой на сърцето, наречен ендокард. Обикновено се засягат и клапите. По протичане ендокардитът се разделя на остър, подостър и хроничен. В зависимост от причинителите се разделя на бактериален и абактериален. Острият ендокардит е с давност под 6 седмици, подострият-с давност над 6 седмици и хроничният-с давност над 3 месеца.
Повече информация на остър, подостър и хроничен ендокардит, може да намерите в:
— МКБ I33.0 Остър и подостър ендокардит
Абактериалните ендокардити се характеризират с това, че при тях липсва бактериална компонента. Към тази група спадат ревматичните и колагенозните ендокардити. Повече информация за ревматичният ендокардит ще намерите в:
— МКБ I01.1 Остър ревматичен ендокардит
Тромботичният ендокардит (не бактериален тромботичен ендокардит;NBTE) е форма на небактериален ендокардит, при който малки стерилни вегетации се отлагат обикновено в клапните вентили. Това е рядко състояние, което се открива много често по време на аутопсия.
Най-често засягани са хора във възрастта около 40 и втори пик около 80 годишна възраст. Други предразполагащи фактори, освен възрастта могат да бъдат болни с напреднало злокачествено заболяване или лупус еритематозус. В сравнение с други злокачествени заболявания, по-високи нива са докладвани при пациенти с аденокарциноми (например на белия дроб, дебелото черво, яйчниците, жлъчни и на простатата) с най-високи нива при пациенти с муцин секретиращи и аденокарцином на панкреаса. През годините NBTE все повече се признава като състояние, свързано с многобройни заболявания и е потенциален животозастрашаващ източник на тромбоемболизъм на мозъка, сърцето, далака, бъбреците и други важни органи.
Въпреки че, етиологията и патогенезата на NBTE не е напълно изяснена, няколко механизъма играят роля. Общият фактор е ендотелното увреждане и последващо излагане на субендотелната съединителната тъкан на циркулиращите тромбоцити.
Патогенезата може да бъде разделена на фактори изходни NBTE и последващото развитие на брадавици. Фактори, замесени в инициирането са: имунни комплекси, хипоксия, хиперкоагулация и карциноматоза.
Няма характерни патогномонични признаци и симптоми, които да дадат възможност за диагностика. Има характерна триада, която се състои от:
- наличие на известно заболяване
- наличие на шум на сърцето
- доказателство за множествена системна емболия
Съмнителен може да бъде пациент лекуван за инфекциозен ендокардит, без да има клинично подобрение. Важно е тромботичният ендокардит да се разграничи от инфекциозния такъв.
Отличителни белези:
Клиничната картина може да се състои в клапна недостатъчност, поради унищожаване на листовете на клапните вентили или стеноза.
Предклиничната диагноза на тромботичен ендокардит е трудна, но въпреки това е възможна. Извършват се следните изследвания:
- Ехокардиография
- Лабораторни изследвания като пълна кръвна картина, протромбиново време, парциално тромбопластиново време, фибриноген, протромбиново време, D-димери и омрежени фибрин деградационни продукти.
- Имунологичните изследвания за антифосфолипиден синдром (APS), следва да бъдат предприети при пациенти с мозъчно-съдови събития и повтарящи системни емболи.
- Сърдечен магнитен резонанс
- Хистология
Опортюнистични (ОИ) се наричат тези инфекции, които се появяват при хора с намалена защита на имунната система, при среща с различни микроорганизми като бактерии, вируси, гъбички или протозои. Рискови са хората, които са ХИВ И СПИН положителни.
Сепсисът представлява генерализирана кръвна инфекция, в резултат от нахлуване на микроорганизми в кръвният ток.
Повече информация за сепси, ще намерите в:
— Сепсис
Коментари към Инфекция и възпалителна реакция, свързани с протеза на сърдечна клапа МКБ T82.6