Остра реакция на чуждо вещество, случайно оставено при изпълнение на процедура МКБ T81.6
В рубриката остра реакция на чуждо вещество, случайно оставено при изпълнение на процедура се включва перитонитът-асептичен (химичен).
Перитонитът е местно или дифузно възпаление на серозната обвивка на коремната кухина-перитонеума. Перитонеумът (коремница) е коремна ципа, която е съставена от два листа: париетален (външен) и висцерален (вътрешен) лист. Висцералната плевра покрива вътрешните органи, а париеталната плевра е пристенна. Пространството между двата листа се нарича перитонеална кухина (cavitas peritonealis). Кухината е изпълнена със серозна течност, която намалява триенето.
Това състояние може да се причини и вследствие от инвазивни манипулации или хирургични интервенции в коремната област. Такива могат да бъдат операции в областта, пункции, биопсии, лапароскопски интервенции, при неспазване на правилата на асептика и антисептика. Други причини могат да бъдат оставени случайно чужди тела в оперативното поле, като марли, инструменти, скалпели, щипки, кърпи и други. Оставените чужди тела могат да предизвикат обструкция или перфорация на органи като стомах, черва, панкреас, жлъчен мехур, което да предизвика възпаление на околната тъкан последвано от локален, впоследствие и дифузен перитонит.
Перитонитът спрямо причинителите се разделя на септичен (инфекциозен) и асептичен (химичен). Инфекциозният се причинява най-често от бактерии, най-вече E. coli и Klebsiella pneumoniae, по-рядко и от гъбични инфекции. Асептичният се дължи на неблагоприятното въздействие на стомашния сок, панкреасни ензими, кръвта, жлъчката и други. Асептичният перитонит обикновено бързо преминава в септичен, поради включването на чревния лумен в процеса.
Независимо от причината, клиничната картина е подобна при всички видове перитонит. По клинично протичане перитонитът може да бъде остър и хроничен.
Характерна е фазовост в развитието на перитонита.
Първата фаза е ранна, развива се от 12 до 24 часа и се нарича още реактивна фаза. Тази фаза съвпада с началните признаци на основното заболяване, които стават по-остри. Температурата е висока до септична. Появява се остра болка, която много бързо обхваща целия корем. Може да бъде маркиран фокусът на пика на болката. В тази фаза симптомът на Щеткин-Блумберг е положителен, който гласи палпация на корема с бързо оттегляне на пръстите. Когато се появи болка при рязкото оттегляне на ръцете, симптомът е положителен. Болният е в принудително положение, та нар. "поза на ембриона", като всеки опит да смени положението на тялото е последван от болка.
Втората фаза е късна, развива се от 12 до 72 часа и се нарича още токсична фаза. Тази фаза може да бъде подвеждаща, тъй като се наблюдават външни признаци на подобрение. Болките намаляват, болният изпада в състояние на летаргия или еуфория. Външният вид е типичен: изострени черти на лицето, бледост, гадене и/или повръщане. В някои случаи повръщането може да бъде много болезнено. Наблюдават се още олигурия, намалена или липсваща перисталтика ("мъртва тишина").
Третата фаза е крайната, развива се от 24 до 72 часа. В тази фаза преобладават признаците на декомпенсация. Болният е в прострация, отнася се с безразличие към това, което се случва и показва признаци на психично разстройство. Болният се описва с т.нар "Хипократово лице". Болният е в терминално състояние, с всички признаци за шок. Смъртността в тази фаза е най-голяма и стига до 90%.
Диагнозата се поставя най-вече на базата на клиничните данни–положителен симптом на Щеткин-Блумберг, мускулен дефанс, откриване на свободен газ под диафрагмата чрез рентгенографско изследване, защитени с лабораторните данни за наличие на инфекция — левкоцитоза, неутрофилия, увеличена СУЕ.
Поставянето на диагнозата перитонит е основание за извършване на операция в спешен порядък, тъй като това е животозастрашаващо състояние. Перитонитът може да бъде фатален, въпреки най-добрите усилия на медицинския персонал. Това често се дължи на разпространяващата се инфекция чрез кръвта (септичен шок).
Коментари към Остра реакция на чуждо вещество, случайно оставено при изпълнение на процедура МКБ T81.6