Други ефекти от въздействието на атмосферно или водно налягане МКБ T70.8
Синдромът на увреждания от взрив е комплексна вълна с високо налягане, генерирана от експлозия. Няколко фактора повлияват на вероятността от взривни увреждания.
Първият фактор е средата, в която експлозията се осъществява. Водата няма свойството за компресия, така че налягането на вълната се разпространява бързо с бавен темп на разсейване. Поради това има по-голям потенциал за нараняване при експлозия във въздуха.
Друг фактор е разстоянието между пострадалия и експлозията. Колкото по-близо е експлозията до пострадалия, толкова по-сериозни наранявания ще възникнат поради този вид други ефекти от въздействието на атмосферно или водно налягане.
Важен фактор е и мястото на взрива. Взривното налягане се усилва, когато травматичните вълни се отразяват от твърди повърхности и увеличават своята сила. Поради това хора в близост до стена (например в затворени пространства) ще бъдат обект на засилено взривно налягане и са с повишен риск от увреждания.
Въпреки, че тероризмът става все по-голяма загриженост, повечето взривни наранявания са причинени от злополуки, като например газови експлозии.
Уврежданията от взрив са разделени в четири категории:
- Първично увреждане - причинено от директния ефект на свръхналягането на взрива върху тъканите. Изпълнени с въздух органи (например ухо, бели дробове, гастроинтестинален тракт) и органи, заобиколени от изпълнени с течност кухини (например мозък и гръбначен стълб) са особено податливи на първичното увреждане.
- Вторично увреждане - причинено от отломки и предмети, които са преместени и задвижени от взривната вълна. Това може да доведе до комбинация от проникващи наранявания и тъпи травми.
- Третично увреждане - причинено от високо енергийни експлозии и се случва, когато хората са изхвърлени във въздуха от взривната вълна и се удрят в други обекти.
- Четвъртично увреждане - тази група наранявания включва всички други травми, причинени от експлозията, например поради пожар или срутване на сграда, изгаряния, експозиция на токсични вещества, асфиксия и психологична травма.
Белите дробове могат да покажат данни за белодробна травма и пневмоторакс вследствие на взрива. Клиничната картина се характеризира със задух, кашлица и хипоксия. Белодробната баротравма може да предизвика плеврални разкъсвания, които да доведат до пневмоторакс, хемоторакс, пневмомедиастинум или подкожен въздух.
До 94 % от първичните увреждания поради този вид други ефекти от въздействието на атмосферно или водно налягане включват руптура на тъпанчевата мембрана. Някои експерти смятат, че асимптоматични пациенти с незасегнати тъпанчеви мембрани имат много ниска вероятност от прикрита белодробна или чревна първична травма от експлозия. Обратно, разкъсване на тъпанчето може, но невинаги, да индикира допълнително по-сериозно нараняване.
Коремни травми възникват най-често след подводни или в затворено пространство експлозии, което се дължи на повишено взривно налягане и разширена положителна фаза на свръхналягането. Чревен хематом или забавена перфорация може да отнеме 12-36 часа, за да се развие.
Мозъчните травми обикновено са в резултат на вторично или третично взривно увреждане и могат да включват вътречерепен кръвоизлив, директни паренхимни увреждания и церебрална контузия. След експлозии често появяващи се са мозъчно сътресение и посттравматично стресово разстройство и засегнатите хора изпитват значителна дисфункция на паметта и когнитивен дефицит.
Мускулно-скелетните наранявания са особено често срещани във военни ситуации, при които компартмент синдром и травматични ампутации могат да бъдат резултат на самоделни взривни устройства.
Лечението на нараняванията от взрива се определя според вида на травмите, особеностите на взрива и химични вещества, използвани в експлозията.
Смъртността се увеличава, когато експлозиите възникнат в затворени или ограничени пространства. 17-47% от хората, които умират от експлозии, имат данни за белодробно първично увреждане от взрива и 71% от тези, които са в критично състояние в болницата, имат белодробна травма. Артериални въздушни емболи, произтичащи от тежка белодробна травма, могат да предизвикат исхемични усложнения, по-специално в мозъка, сърцето и стомашно-чревния тракт.
Други усложнения вследствие на този вид други ефекти от въздействието на атмосферно или водно налягане могат да включват: кръш-синдром, компартмент синдром, дисеминираната интравазална коагулация. Руптура на тъпанчето показва, че налице е била вълна с високо налягане, и може да бъде свързано с по-тежко органно увреждане.
Коментари към Други ефекти от въздействието на атмосферно или водно налягане МКБ T70.8