Баротравма на синусите МКБ T70.1
Баротравмата на синусите е болезнено възпаление, а понякога и кървене от мембраната на кухините на околоносните синуси, обикновено фронталния синус. Това се дължи на разликата в налягането на въздуха в и извън кухините.
Повечето случаи на баротравма на синусите са налице при водолази и пътници със самолет и лесно се диагностицират при търсена на лекарска помощ веднага след експозицията. От друга страна, проблемът може да остане недиагностициран, когато при анамнезата не може да се свържат симптомите с експозицията на въздействие от промяната на атмосферното налягане върху синусите или ако се наблегне на друга етиология.
Обикновено баротравмата на синусите се предшества от инфекция на горните дихателни пътища или алергия. Засегнатото лице страда от внезапна остра лицева болка или главоболие по време на спускане на въздушното превозно средство, което се увеличава с приближаването на самолета към нивото на земята. Болката може в крайна сметка да се превърне в непоносима.
Разликата в налягането причинява на лигавицата на синусите подуване и кървене, последвано от по-нататъшна затруднена вентилация на синусите. В крайна сметка течност или кръв запълва пространството.
В повечето случаи на синусова баротравма основният симптом е локална болка в челната област. По-рядко болката е локализирана в темпоралната, тилната или ретробулбарната област. Баротравма на максиларния синус може да се представи като болка в горните зъби.
Възможно е да се появи епистаксис (кръвотечение от носа) или серозна секреция от носа. Неврологичните симптоми могат да повлияят на околния пети черепномозъчен нерв и особено на зрителния нерв.
Патологията на баротравмата на синусите, наричана още аеросинузит, е пряко свързана с правилото на Бойл, което гласи, че обемът на газа е обратнопропорционален на налягането върху него, когато температурата е постоянна.
Обикновено запушването на синусите се дължи на алергия, тютюнопушене, инфекция на дихателните пътища или прекалена употреба на деконгестанти и други медикаменти. Други причини за синусова обструкция включват хронично синусово възпаление (синузит), възпаление на носа (ринит), полипи.
При спускане със самолет или с водолазен костюм във водата околното налягане се променя, при което синусите нормално го изравняват автоматично чрез свободно преминаване на газ в или извън техните отвори. Когато синусите са блокирани, газът в синуса по време на спускане се компресира (според правилото на Бойл), причинявайки баротравма на синусите.
Свиването на обема се заменя от подуване на синусовата лигавица, тъканна течност или кървене - частично запълване на синуса. Тази тъканна течност и кръв, чието абсорбиране може да отнеме дни или седмици, представляват богата среда за развитието на бактерии, подпомагайки поява на инфекция на синусите.
Определени са три степени на синусова баротравма съгласно симптоматиката:
- Първа степен включва случаи с лек преходен дискомфорт на синусите без видими промени на рентгенови лъчи.
- Втора степен се характеризира със силна болка в продължение до 24 часа, с леко уплътняване на лигавицата на рентген.
- Трета степен се проявява със силна болка с продължителност повече от 24 часа и рентгеновата снимка показва тежко уплътняване на лигавицата или непрозрачност на засегнатия синус. Епистаксис и последващ синузит могат да бъдат наблюдавани.
Всеки случай на съмнение за аеросинузит, придружен от главоболие след гмуркане или полет със самолет, изисква медицинска оценка, тъй като кесонната болест и много други състояние също могат да се проявят като главоболие.
Диагнозата може да бъде потвърдена чрез рентгенография, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс (предпочитано) на синусите. Колкото по-скоро е направено изследването след експозицията, толкова по-вероятно е да се покаже патология.
Обикновено баротравма на синусите преминава без никакво лечение. Значително кървене в синусите може да се дренира по-бързо, ако се използват локални деконгестанти.
При по-тежки случаи, устойчиви на локално лечение с деконгестанти и болкоуспокояващи, е показана функционална ендоскопска синусова хирургия, за да се възстанови дренажът и вентилацията на синусите. Това лечение е показало добри резултати при пилоти, страдащи от повтаряща се синусова баротравма.
Повишена болка в синусите, придружена с повишена температура и неразположение, след гмуркане или полет със самолет предполага инфекция, която се обработва с деконгестанти и антибиотици.
Гмуркане и използване на самолет като превозно средство трябва да бъдат преустановени, докато състоянието не отмине, обикновено 2-10 дни.
Коментари към Баротравма на синусите МКБ T70.1