Въглероден дисулфид МКБ T65.4
Въглеродният дисулфид е безцветна или леко жълта течност. Чистият химикал е със сладка миризма на хлороформ. Въглеродният дисулфид има широка промишлена употреба при производство на изделия от каучук, изкуствена коприна, целофан, водоустойчиви лепила, химически продукти като тетрахлорметан. Серовъглеродът се използва в селското стопанство като пестицид и фумигант.
Въглеродният дисулфид е много летлив, така че най-важният източник е околният въздух. Експозиция на въглероден дисулфид се случва основно на работното място.
Абсорбцията на въглероден дисулфид е бърза при поглъщане, вдишване и контакт с кожата. Една част от постъпилия в организма въглероден дисулфид се разтваря в телесните течности като свободен серовъглерод, а друга част се свързва с аминокиселините, образувайки тиокарбамати. Елиминира се чрез издишания въздух, с урината се отделя непроменен само 1% и 90 % като метаболити: тиоурея, тиокарбаминови киселини, сулфати и др.
Вдишването на въглероден дисулфид предизвиква дразнене на дихателните пътища с кашлица, хрипове и затруднено дишане, главоболие, умора, психични промени, депресия на централната нервна система, кома, парализа на дишането и смърт. Гадене, повръщане, виене на свят, промени в настроението, летаргия, замъглено зрение също могат да се установят при хора, изложени на остра експозиция чрез инхалация.
При поглъщане въглеродният дисулфид предизвиква дразнене на лигавицата с гадене и повръщане, респираторен дистрес, хипотермия, бледност, цианоза, разширени зеници, тремор, конвулсии, кома и парализа на дишането.
Излагане на кожата на серовъглерод причинява дразнене, зачервяване и лющене на кожата Очна експозиция предизвиква незабавна силно дразнене.
Токсично въздействие на въглероден дисулфид може да се прояви с клинична картина на остро отравяне в три степени:
- лека степен - иритативни ефекти върху лигавици на очите и дихателните пътища, главоболие, отпадналост, психомоторна възбуда
- средна степен - повръщане, световъртеж, зрителни нарушения
- тежка степен - коматозно състояние, остри психози с делири
Хроничната експозиция на въглероден дисулфид води до поява на мускулни болки, главоболие, умора, зрителни нарушения. Поведенчески и неврофизиологични промени, паметови разстройства, намаляване на скоростта на нервната проводимост, ретробулбарен токсичен неврит, периферна невропатия и полиневропатия, токсична енцефалопатия и понякога психични отклонения са наблюдавани при хронично изложени работниците.
Повишена честота на коронарната болест на сърцето е установена в епидемиологично проучване на работници, които хронично вдишват серовъглерод на работното място, а повишена честота на стенокардия се съобщава в друго професионално проучване.
Хроничната експозиция причинява токсични ефекти и на стомашно-чревния тракт: нарушения на апетита, тежест в стомаха, гадене, повръщане, развитие на гастроентероколити и язвена болест. Ендокринни нарушения при хронично изложените хора се характеризират с: нарушения в менструалния цикъл и протичането на бременността, импотентност, хипотироидизъм, диабет. Възможно е да се установят хепатотоксични и нефротоксични ефекти, анемичен синдром, дерматити.
Токсично въздействие на въглероден дисулфид има потенциал за увреждане на репродуктивната система и на плода по време на бременност. Ефекти върху репродуктивната система, като намаляване на броя на сперматозоидите, намалено либидо при мъжете и менструални смущения при жените, са наблюдавани при хора, изложени на въглероден дисулфид чрез вдишване. Фармакокинетичните изследвания показват, че серовъглеродът и неговите метаболити преминават през плацентата и се локализират в целевите органи на плода (мозък, кръв, черен дроб и очи).
Коментари към Въглероден дисулфид МКБ T65.4