Калай и неговите съединения МКБ T56.6
Калаят представлява сребристобял мек ковък метал с кристална структура, който не се окислява лесно във въздуха и се използва за покриване на други метали за предотвратяване на корозия. Калай и неговите съединения се използват основно за опаковане на хранителни продукти - консервни кутии.
Няма известна биологична роля на калая за живите организми. Калаят е 49-тият най-разпространен елемент. Ниската токсичност на калая е свързана с широкото му използване в домакинските съдове и консервирането на храни.
Комбинации на калая с химични вещества като хлор, сяра, или кислород представляват неорганични калаени съединения (например калаен хлорид, калаен сулфид, калаен оксид и др.). Те се използват в пасти за зъби, парфюми, сапуни, хранителни добавки и оцветители. Случаи на отравяне с метален калай, неговите окиси и соли са много редки и с ниска токсичност, докато някои органични съединения на калая са почти толкова токсични колкото цианидите.
Калаят може да се комбинира с въглерод, при което се получават органични съединения (например дибутилкалай, трибултин, трифенилтин и др.). Някои от тях са мощни бактерициди и фунгициди. Органичните калаени съединения се използват при производството на пластмаса, хранителни опаковки, пластмасови тръби, бои.
Калаят, неорганичните и органичните калаени съединения могат да се намерят във въздуха, водата и почвата в близост до местата, където те са естествено присъстващи в скалите, или когато те се добиват, произвеждат или използват. Главният път на експозиция на калай и неговите съединения е от ядене на храни, заразени с тези вещества.
Калаят не е много токсичен поради лошата му абсорбция. Гадене, повръщане и диария са били установени след прием на консервирани храни, съдържащи по-голямо количество калай.
Обикновено неорганичните калаени съединения влизат и излизат от тялото бързо след инхалация или поглъщане, без да причинят вредни ефекти. Въпреки това поглъщането на големи количества неорганични калаени съединения може да причини стомашни болки, анемия и чернодробни и бъбречни проблеми.
Инхалаторна, перорална или дермална експозиция на органични калаени съединения е доказана, че причинява вредни ефекти върху човешкия организъм, но основният токсичен ефект зависи от конкретното съединение. При хора, изложени за кратък период от време на някои органични калаени съединения, е установено дразнене на дихателните пътища, стомашно-чревния тракт, очите и кожата и неврологични проблеми, а излагането на много високи дози от тези агенти може да бъде смъртоносно.
Инхалация, поглъщане или дермален контакт на някои органични съединения на калая като например триметилкалай и триетилкалай оказва влияние на дейността на нервната система и мозъка. При тежки случаи могат да причинят смърт.
Съществуват недоказани напълно проучвания, че някои органични калаени съединения като дибутилкалай и трибутилкалай повлияват имунната система и репродуктивната система.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Калай и неговите съединения МКБ T56.6