Хлорфлуоровъглероди МКБ T53.5
Хлорфлуоровъглеродите са органични съединения, който съдържат само въглерод, хлор и флуор, получени като летливи производни на метан и етан. Те са известни и с търговското си наименование фреон. Най-често срещаните представители са дихлордифлуорметан (фреон-12), трихлорофлуорометан (фреон-11), трихлоротрифлуороетан (фреон-13).
Много хлорфлуоровъглероди са били широко използвани като хладилни агенти, пропеланти (в аерозолни приложения) и разтворители. Производството на такива съединения беше спряно, тъй като те допринасят за разрушаването на озоновия слой в горните слоеве на атмосферата.
Въпреки това поради тяхната предишна употреба в хладилници, фризери и климатици, които продължават да се използват много години и все още могат да бъдат в употреба, както и на факта, че фреоните се разграждат бавно в подпочвените води, те все още могат да бъдат намерени като замърсители на околната среда. Тъй като фреоните са изключително летливи вещества и слабо разтворими във вода, те предимно се освобождават в атмосферата чрез изпарение по време на производството и използването.
Фреоните предимно се абсорбират при вдишване и в по-малка степен чрез поглъщане и през кожата. Хлорфлуоровъглеродите основно се натрупват в мастната тъкан. Почти всички абсорбирани фреони са изчистват от организма в рамките на 24 часа.
Остро излагане на фреони под налягане, което може да възникне при изтичане на хладилен агент, може да доведе до измръзване на кожата, както и на горните дихателни пътища при вдишване. Фреони, изложени на високи температури, могат да се преобразуват в по-силно токсични газове като хлор и фосген.
Пари на фреона при ниска концентрация могат да предизвикат дразнене на очите, носа, гърлото и лигавицата. При изключително високи концентрации фреоновите пари имат потенциал да намалят количеството кислород за дишане, особено в затворени пространства, което може да доведе до задушаване.
Инхалация на фреони с висока концентрация причинява депресия на централната нервна система със симптоми на интоксикация, подобни като алкохолните токсични ефекти - намалена координация, замаяност, главоболие, световъртеж, сънливост, неясна реч, дезориентация, слабост на крайниците, тремор, гърчове, загуба на съзнанието, парализа. Вдишването на високи нива на хлорфлуоровъглероди може да засегне и белите дробове, сърцето, черния дроб и бъбреците.
Експозицията на хлорфлуоровъглероди може да причини мозъчен оток, психоза, тревожност, тахикардия, сърцебиене, периферна невропатия, гадене, чернодробна некроза, рабдомиолиза, анафилактична реакция (реакция на свръхчувствителност). Остро вдишване може да причини белодробно дразнене, бронхиална констрикция, стягане в гърдите, кашлица, затруднено дишане, респираторен дистрес и белодробен оток.
Инхалацията на високи концентрации на фреон може да доведе до временна промяна на електрическата активност на сърцето чрез увеличаване на чувствителността на сърцето към аритмогенното действие на епинефрина, причиняващ нередовен пулс, сърцебиене или недостатъчна циркулация. Излагането на изключително високи нива на хлорфлуоровъглероди може да доведе до смърт. Умишлено вдишване на парите е причинило няколко смъртни случая, вероятно от смущение на сърдечния ритъм.
Поглъщане на хлорфлуоровъглероди може да доведе до главоболие, слабост, гадене, дразнене на храносмилателния тракт и диария. Поглъщане на по-големи обеми фреони може да предизвика стомашна перфорация и некроза. Основната опасност при поглъщане е рискът от аспирация - течност, постъпваща в белите дробове по време на поглъщане или повръщане, което може да доведе до химическа пневмония, потенциално фатално състояние.
Кожен контакт с хлорфлуоровъглероди може да предизвика дразнене на кожата и дерматит. Директен контакт с очите на течен фреон може да предизвика дразнене с дискомфорт, парене, зачервяване, сълзене, болка, замъгляване на зрението.
Хронична експозиция на хлорфлуоровъглероди е свързана със заболявания на лигавиците, белите дробове и централната нервна система. Хроничното излагане на фреон може да доведе до слабост, болки и парестезии (усещане за скованост, изтръпване или парене) в краката, дефицити в паметовата и мисловната дейност, както и емоционална лабилност. Дългосрочно вдишване на високи концентрации може да доведе до нарушена чернодробна функция с чернодробни лезии.
Многократен контакт на кожата с течен фреон може да предизвика временно изтръпване, студенина, дерматит или изсушаване на кожата.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Хлорфлуоровъглероди МКБ T53.5