Етанол МКБ T51.0
Етиловият алкохол представлява безцветна течност с характерна миризма и вкус, с широко разпространение в бита, медицината и промишлеността. Той е водеща причина за заболеваемост в различните култури.
Етанолът е най-често използваното психоактивно вещество, употребявано от деца и юноши и е едно от най-често срещаните вещества за злоупотреба в света. Притежава висока липофилност. Етанолът се абсорбира бързо, като пиковите серумни концентрации обикновено се случват 30-60 минути след приема.
Абсорбцията на етанол в организма започва в устната лигавица и продължава в стомаха и червата. Метаболизира се основно в черния дроб чрез три различни ензимни системи: алкохолдехидрогеназа, микрозомална етанолоксидираща ензимна система и каталаза. Приблизително 90% от количеството на приетия етанол се разгражда в черния дроб, а останалото количество се отделя чрез бъбреците и белите дробове.
Най-важна роля в метаболизма на етанола има алкохолдехидрогеназата. Етиловият алкохол, постъпил в организма, има следния път на метаболизиране: етилов алкохол - ацеталдехид - оцетна киселина - въглероден двуокис - вода. Разграждането на етанола протича в две фази: чрез алкохолдехидрогеназата се достига до ацеталдехид, след което се намесва алдехиддехидрогеназата до получаване на въглероден двуокис и вода.
Етанолът проявява своите действия чрез няколко механизма. Например той се свързва директно към гама-аминомаслената киселина (GABA), рецептор в централната нервна система, и предизвиква седативни ефекти, подобни на тези на бензодиазепините, които се свързват към същия ГАБА-рецептор. Освен това етанолът също е N-метил-D-аспартат (NMDA) глутамат антагонист в централната нервна система. Етанолът има и преки ефекти върху сърдечния мускул, щитовидната жлеза и чернодробна тъкан.
Етиловият алкохол преодолява клетъчните мембрани, богати на липиди, уврежда функциите на клетъчните ензимни системи, разстройва метаболизма на клетката, причинява вътреклетъчна хипоксия, натрупване на кисели метаболити - главно млечна и оцетна киселина.
При хронична употреба на етанол (алкохол) настъпва индуциране на метаболизиращи ензимни системи с изграждане на алкохолна зависимост. Въпреки това точните молекулни мишени на етанола и механизмът на действие все още са обект на текущите научни изследвания.
При деца етанолът предизвиква хипогликемия и хипогликемични припадъци. Тези усложнения не са често случващи се при по-възрастни пациенти. Хипогликемията възниква вследствие на инхибиране на глюконеогенезата от етанола и вследствие на относително малките запаси на гликоген в черния дроб на малки деца. При малки деца, които не са яли в продължение на няколко часа, дори и малки количества етанол могат да доведат до хипогликемия.
Етанолът увеличава значително риска от травми, особено травма поради сблъсък на моторни превозни средства или тежки престъпления. Употребата на етанол при юноши е свързана с високо рисково поведение като например шофиране в нетрезво състояние, рискована сексуална активност, пушене на цигари или трева, опити за самоубийство, както и незаконната употреба на наркотици или може да бъде жертва на сексуално насилие.
Кърмачета и малки деца имат клинично протичане на токсичните ефекти на етанола, което значително се различава от това на юноши и възрастни. Интоксикацията с етанол може да доведе до значително хипогликемично състояние при кърмачета и малки деца.
Етанолът има седативен ефект, потискащо действие върху централната нервна система и може да доведе до потискане на дишането и хипоксия.
Хронична употреба на етанол може да доведе до:
- фетален алкохолен синдром
- хроничен панкреатит
- чернодробна дисфункция
- чернодробна стеатоза, която е последвана от възпаление, апоптоза, фиброза и цироза
- хематологични нарушения
- многобройни електролитни нарушения
- хипертония
- кардиомиопатия
- повишаване на риска от развитие на рак (например на хранопровода, устната кухина, панкреаса, стомаха, червата и др.)
- хиперлипидемия, млечна ацидоза, кетоацидоза и хиперурикемия
- деградация на личността
- алкохолна епилепсия
- Корсаков синдром
- увреждане на периферната нервна система - алкохолен полиневрити, трудно подаващи се на лечение
Още информация може да прочетете тук:
Симптоми и признаци при Етанол МКБ T51.0
- Повишен риск от рак
- Поведенчески симптоми
- Повишен риск от появата на спонтанен аборт
- Повишен риск от преждевременно раждане на новороденото
- Физически проблеми
- Фетален алкохолен синдром
Коментари към Етанол МКБ T51.0