Други и неуточнени лекарствени средства, действащи предимно на вегетативната нервна система МКБ T44.9
Симпатикомиметичните средства представляват вещества, които произвеждат ефект подобен на симпатиковата нервна система, като действат на алфа- или бета-адренергичните рецептори в прицелните тъкани. Някои от тях избирателно активират алфа-рецепторите, докато други - бета-рецепторите. Съществуват и медикаменти, стимулиращи и алфа- и бета-адренорецепторите, наречени смесени симпатикомиметици.
Към рубриката други и неуточнени лекарствени средства, действащи предимно на вегетативната нервна система спадат следните смесени симпатикомиметици:
- ефедрин
- псевдоефедрин
- ибопамин
- мефентермин
Ефедрин е симпатомиметичен амин, който действа върху част от симпатиковата нервна система. Той представлява средно силен бета-1 и слаб алфа миметик. Основният му механизъм на действие е косвено стимулиране на адренергичните рецептори чрез увеличаване активността на норепинефрин в постсинаптичните неврони. Използва се за предотвратяване на ниско кръвно налягане по време на спинална анестезия. Също така и при лечение на астма, нарколепсия и затлъстяване. Приложението на ефедрин увеличава сърдечния обем и кръвното налягане, намалява реналната перфузия и има вариабилен ефект върху периферното съдово съпротивление.
Основната проява на отравяне с ефедрин са конвулсиите. При остро отравяне могат да се появят следните признаци и симптоми:
- гадене
- повръщане
- втрисане
- цианоза
- раздразнителност
- нервност
- повишена температура
- суицидно поведение
- тахикардия
- разширени зеници
- замъглено зрение
- спазми
- безсъние
- световъртеж
- конвулсии
- белодробен оток
- кома
- дихателна недостатъчност
- делириум
- нарушен сърдечен ритъм
- задух
Първоначално, пациентът може да има високо кръвно налягане, последвано от хипотония, придружавана от анурия. Предозирането с ефедрин може да причини смърт при пациенти в по-напреднала възраст.
Псевдоефедрин е симпатикомиметично вещество, чиито естествен източник е растение от рода Ephedra. Той представлява алфа- и бета-адренергичен агонист. Фармакологичните му ефекти, се дължат на директната стимулация на адренергичните рецептори и освобождаването на норепинефрин. Абсорбира се бързо през устата. Началото на действието му е 15-30 минути, с пикови ефекти в рамките на 30-60 минути.
Псевдоефедрин е показан за лечение на назална и синусова конгестия, вазомоторен ринит, и като допълнение към терапията при алергичен ринит, синузит, отит на средното ухо и трахеобронхит. Псевдоефедрин се използва и като първа линия при профилактика за рецидивиращ приапизъм.
Предозирането с псевдоефедрин може да доведе до нежелани симпатикомиметични ефекти, като:
- тревожност
- хиперактивност
- мидриаза
- тахикардия
- хипертония
- синусова аритмия
- безпокойство
- треперене
- хипертермия
- конвулсии
- халюцинации
- задух
- повръщане
Клиничните признаци на токсичност могат да се наблюдават при дози от 5-6 милиграма/килограм тегло, а смъртен изход може да настъпи при 10-12 милиграма/килограм тегло.
Ибопамин е симпатикомиметично лекарство, използвано в офталмологията. Той действа като стимулира алфа-адренергичните и допаминергичните рецептори, като по този начин проявява мидриатичен ефект. Ибопамин се използва за предизвикване на бърза и краткотрайна мидриаза без системни странични ефекти.
Доказано е, че ибопамин е с ниска токсичност. Той се понася добре от организма след прилагане, без видими промени в хематологичните и поведенчески параметри.
Лечението при отравяне с други и неуточнени лекарствени средства, действащи предимно на вегетативната нервна система се извършва в болнична обстановка.
Коментари към Други и неуточнени лекарствени средства, действащи предимно на вегетативната нервна система МКБ T44.9