Антагонисти предимно на алфа-адренорецепторите, некласифицирани другаде МКБ T44.6
Антагонистите на алфа-адренорецепторите (алфа-блокери) представляват медикаменти, които блокират адренорецепторите и имат важен ефект и огромно клинично приложение. Алфа-адренорецепторите биват два вида - алфа-1 и алфа-2. Те се използват при лечението на някои състояния, като болест на Рейно, хипертония и склеродермия. Алфа-рецепторните антагонисти могат да бъдат използвани за лечение на тревожност и панически разстройства. Те най-често се използват за лечение на есенциална хипертония, но също така и за лечение на феохромоцитом и симптомите на доброкачествена хиперплазия на простатата.
Алфа-блокерите намаляват периферното васкуларно съпротивление, което от своя страна намаля стойностите на кръвното налягане. Приложението им може да доведе до поява на ортостатична хипотония и рефлекс-медиирана тахикардия. Ортостатичната хипотония се развива поради антагонизирането на симпатикусовата нервна система, която стимулира наличните алфа-1 рецептори в гладката мускулатура на кръвоносните съдове, а също така и поради венодилатацията, която се индуцира от приложението на алфа-блокери.
Блокадата на алфа-рецепторите в другите тъкани води до развитие на сухота в носа и миоза (стесняване на зениците). Поради това, че в основата на пикочния мехур и в простатната жлеза има много налични алфа-1 адренорецептори, тяхното инхибиране води до намаление в съпротивлението, което изпитва човек при уриниране. Поради това тези препарати се използват за лечението на ретенция на урината, вследствие на простатна хипертония.
Класификацията на алфа-адренорецепторните антагонисти е следната:
- Неселективни алфа-блокери
- ергот алкалоиди – ерготамин, ерготоксин
- хидроксигенирани ергот алкалоиди – дихидроерготамин, дихидроерготоксин
- мидазолини – толазоли, фентоламин, феноксибензамин
- смесени представители - хлорпромазин
- Селективни алфа-блокери
- алфа-1 селективни – празозин, теразозин, доксазозин и тамсулозин
- алфа-2 селективни - йохимбин, атипамезол
Като към рубриката антагонисти предимно на алфа-адренорецепторите, некласифицирани другаде не се разглеждат ергот алкалоидите.
Празозин е симпатолитик, използван за лечение на високо кръвно налягане, тревожност и посттравматично стресово разстройство. Той представлява алфа-1 блокер, който действа като селективен антагонист на алфа-1 адренергичните рецептори. Празозин също е полезен при лечението на уринна ретенция, свързана с хиперплазия на простатата. Той се метаболизира интензивно в черния дроб, поради това само 50% от оралната доза е бионалична след орална употреба. Плазменият му полуживот е около 3 часа след прием през устата.
Предозирането с празозин дава следната клинична картина:
- хипотония
- сънливост
- главоболие
- слабост
- замъглено зрение
- припадъци
- виене на свят
- стягане в гърдите
- тахикардия
Феноксибензамин представлява неселективен, необратим алфа-блокер. Той се използва за лечение на високо кръвно налягане, причинено от феохромоцитом. Той разполага с бавно начало и по-дълготраен ефект в сравнение с други алфа-блокери. Също така се използва за лечение на доброкачествена хиперплазия на простатата. Абсорбцията при орално приложение е сравнително слаба, бионаличността е също ниска. Началната дневна доза е 10 милиграма, като тя постепенно се увелича до постигане на желания терапевтичен ефект.
Симптомите на токсичност на феноксибензамин са до голяма степен резултат от блокиране на симпатиковата нервна система и на циркулиращия епинефрин. Те могат да включват:
- ортостатична хипотония
- виене на свят
- припадъци
- тахикардия
- повръщане
- летаргия
- шок
- уморяемост
- назална сухота
- смущения в еякулацията
Лечението при отравяне с антагонисти предимно на алфа-адренорецепторите, некласифицирани другаде се извършва в болнично заведение. Предприемат се всички спешни мерки при подобен вид ситуации, като специфичен антидот не е известен.
Коментари към Антагонисти предимно на алфа-адренорецепторите, некласифицирани другаде МКБ T44.6