Бутирофенонови и тиоксантенови невролептици МКБ T43.4
Невролептиците са клас антипсихотични препарати, използвани главно за лечение на психоза, шизофрения и биполярно разстройство. Бутирофеноновите невролептици потискат действието на допамина. Те проявяват силно антипсихотично действие, но не проявяват пряка хипнотична и седативна активност. Седацията и сънят се възстановяват до голяма степен поради овладяване на психотичната симптоматика - психомоторна възбуда, чувство за застрашеност, халюцинации. Бутерофеноновите невролептици потискат повръщането. Те силно потенциират действието на опиатите и други препарати, които потискат централната нервна система.
Тиоксантеновите невролептици имат подчертан антипсихотичен ефект. Притежават антидепресивна активност, което ги прави приложими при болни с депресия, с шизоафективни състояния, неврози със страхови изживявания, фобии, възбуда, упорити повръщания.
Към рубриката бутирофенонови и тиоксантенови невролептици се отнасят следните медикаменти:
Бутерофенони
- бенперидол
- бромперидол
- дроперидол
- халоперидол
Тиоксантени
- хлорпротиксен
- цуклопентиксол
- флупентиксол
- тиотиксен
Всички антипсихотични лекарства имат потенциал да причиняват екстрапирамидни симптоми. Тези ефекти са резултат от блокадата на допаминовите рецептори и не са свързани с дозата. Те мога да се появят след терапевтични дози или при предозиране. Екстрапирамидните симптоми включват опистотонус, тортиколис, тризмус, лицеви гримаси, паркинсонизъм, чувството за безпокойство и тревожност.
Невролептичният малигнен синдром е друг синдром, който най-често се свързва с хронична употреба на антипсихотични лекарства или при предозирането им. Той се характеризира с ригидност, хипертония, хипертермия, изпотяване, тахикардия и тахипнея. Други нежелани реакции при прием на свръхдоза от бутирофенонови и тиоксантенови невролептици могат да бъдат:
- гадене
- повръщане
- миоза
- объркване
- халюцинации
- хипотонията
- възбуда
- сънливост
- кома
- респираторна депресия
- апнея
- електролитен дисбаланс
- ЕКГ промени - тахикардия, продължителен QT интервал, широки QRS комплекси, AV блок, камерна тахикардия и камерно мъждене
Халоперидол е типичен антипсихотичен препарат, използван при лечението на шизофрения, мания при биполярно разстройство, делириум, тревожност, остра психоза и халюцинации в алкохолна абстиненция. Механизмът му на действие се изразява в инхибиране на допаминовите рецептори в мозъка.
Едни от страничните ефекти при предозиране с халоперидол са тежките екстрапирамидни реакции като тремор, скованост и интензивно чувство на физическо безпокойство, тоест акатизия. Тези симптоми могат да бъдат лекувани чрез бавна интравенозна инжекция от 5 милиграма бипериден, който може да се повтори след няколко часа, ако е необходимо. Другите симптоми включват:
- антихолинергични реакции - сухота в устата, запек, затруднено уриниране и паралитичен илеус
- хипотония
- хиповолемичен шок
- хипертония
- сънливост
- седация
- респираторна депресия
- камерни аритмии
- епилептичен припадък
Хлорпротиксен е антипсихотик от класа на тиоксантените. Основните показания са за лечението на психотични разстройства и остра мания, настъпили в рамките на биполярни разстройства. Други употреби са за пред- и следоперативни състояния с тревожност и безсъние, тежко гадене и повръщане, за облекчаване на абстинентни симптоми.
При предозиране с хлорпротиксен могат да се наблюдават следните нежелани реакции:
- сухота в устата
- хипотония
- тахикардия
- хиперхидроза
- обърканост
- сънливост с изразена седация
- свиване на зениците
- потискане на екзокринната секреция на жлезите
- аменорея
- намалено сексуално желание
- импотенция
Лечението при хронични отравяния с бутирофенонови и тиоксантенови невролептици се състои в преустановяване в приема на медикамента, а при острите отравяния се прави стомашна промивка с медицински въглен, провежда се форсирана диуреза, очистителна клизма и съответен антидот. Прилагат се симптоматични средства, кардиотоници и други.
Коментари към Бутирофенонови и тиоксантенови невролептици МКБ T43.4