Други и неуточнени психодислептици [халюциногени] МКБ T40.9
Халюциногенът представлява психоактивно вещество, което може да предизвика халюцинации, аномалии във възприятията, както и други съществени субективни промени в мислите, емоциите и съзнанието. Най-често срещаните видове халюциногени са психеделичните, дисоциативни и делириантни. Ефектите на халюциногените са предимно психологически, въпреки че има някои физически ефекти. Повечето халюциногени предизвикват повишаване на кръвното налягане и телесната температура, тахикардия, както и сухота в устата и тремор.
Към рубриката други и неуточнени психодислептици [халюциногени] се отнасят:
- мескалин
- псилоцин
- псилоцибин
Мескалин е естествен алкалоид от класа на фенилетиламин, известен със своите халюциногенни ефекти, сравними с тези на лизергид и псилоцибин. Той се среща в естествено състояние в кактуса пейот. Механизмът му на действие е свързан с активиране на серотонинови рецептор като частичен агонист. Халюциногенната доза за мескалин е около 0.3 до 0.5 грама (еквивалентни на около 5 грама изсушен кактус пейот) и действието му продължава около 12 часа. При предозиране с мескалин се наблюдават следните ефекти:
- халюцинации
- гадене
- повръщане
- пристъпи на паника
- изпотяване
- тахикардия
- повишено кръвно налягане
- тревожност
- замаяност
- диария
- главоболие
- депресия
- бързи промени в настроението
- загуба на апетит
- чувство за безтегловност
- безсъние
- слабост
- смесица от минали и настоящи преживявания
- еуфория
Псилоцин представлява естествен триптаминов халюциноген, открит в т.нар. "магически" гъби (психеделични гъби). Псилоцин има висок афинитет към 5-НТ2А серотонинови рецептори в мозъка, където имитира ефектите на серотонина. Смята се, че поради това си действие той проявява своите халюциногенни свойства. Псилоцин има изключително ниска токсичност спрямо дозата. Подобно на други психеделични наркотици, има сравнително малко физически странични ефекти. Въпреки това при отравяне с псилоцин могат да се наблюдават следните странични ефекти:
- параноя
- халюцинации
- чувство на непобедимост
- зрителни нарушения
- паника
- делир
- психоза
- агресия
- ступор
- амнезия
- объркани спомени
- редуване на тежка летаргия и възбуда
- раздразнителност
- виене на свят
- припадъци
- кома
- загуба на координация
- главоболие
- повишена температура
- гадене
- повръщане
- мускулни спазми
- треска
- сърцебиене
- повърхностно дишане
Псилоцибин спада към групата на други и неуточнени психодислептици [халюциногени]. Той представлява естествено психоактивно съединение, изолирано от гъби род Psilocybe. Псилоцибинът се дефосфорилира бързо в тялото до псилоцин, който е частичен агонист за няколко серотонинергични рецептори. Псилоцин има висок афинитет към 5-НТ2А серотонинов рецептор в мозъка, където имитира ефектите на серотонина. Ефектите на псилоцибин започват 10-40 минути след приема и продължават 2-6 часа, в зависимост от дозата и индивидуалния метаболизъм.
Токсичността на псилоцибин е ниска. Симптомите на предозиране с псилоцибин могат да включват:
- главоболие
- силен страх
- параноя
- гадене
- тревожност
- замайване
- халюцинации
- загуба на съзнание
- промени в настроението
- загуба на координация
- дезориентация
- налудни мисли
- учестен пулс
- сухота в устата
- изпотяване
- мускулни спазми
- еуфория
- раздразнителност
- паник атаки
Коментари към Други и неуточнени психодислептици [халюциногени] МКБ T40.9