Други и неуточнени хормони и синтетичните им заместители МКБ T38.8
Към рубриката други и неуточнени хормони и синтетичните им заместители се отнасят хормоните на предния дял на хипофизата. Тя е изградена от пет вида ендокринни клетки, като от тях се секретира определен вид хормон: соматотропин, пролактин, гонадотропини, кортикотропини и тиреотропини.
Хормоните, отделяни от предния дял на хипофизата са трофични хормони (от гръцки: trophe, "храна") и тропни хормони. Трофичните хормони влияят директно върху растежа. Тропните хормони действат директно върху целевите тъкани или други ендокринни жлези, което води до многобройни каскадни физиологични реакции. Към други и неуточнени хормони и синтетичните им заместители се класифицират следните хормони:
- адренокортикотропен хормон
- тиреотропен хормон
- фоликулостимулиращ хормон
- лутеинизиращ хормон
- соматотропин
- пролактин
Повече информация може да прочетете тук:
Някои от синтетичните заместители на хормоните на предния дял на хипофизата са:
- синактен
- бузерелин
Синактен съдържа активното вещество тетракозактид. Той е синтетичен аналог на адренокортикотропния хормон. Този хормон действа върху надбъбречните жлези, като се синтезират стероидни хормони. Те включват глюкокортикоиди и минералокортикоиди. Тетракозактид се използва като тест за правилното функциониране на надбъбречните жлези. Това означава, че ако надбъбречните жлези са здрави, еднократното инжектиране на тетракозактид ще доведе до произвеждане на стероидни хормони, които могат да се измерят в кръвта. Ако има проблем с надбъбречните жлези нивото на стероидните хормони в кръвта няма да се повиши. При предозиране със синактен могат да се наблюдават следните реакции:
- зачервяване или болка на мястото на инжектиране
- гадене
- повръщане
- виене на свят
- зачервяване
- недостиг на въздух
- сърбеж
- копривна треска
- общо неразположение
- тежък оток на устните, лицето или езика (ангиоедем)
- анафилаксия
- повишено ниво на кръвната захар (хипергликемия)
- повишен апетит
- повишено кръвно налягане
- повишено вътреочно налягане
Бузерелин представлява агонист на гонадотропин-освобождаващия хормон. Той индуцира освобождаването на фоликулостимулиращия и лутеинизиращ хормон от гонадотрофите на хипофизната жлеза. Използва се при лечението на хормон-чувствителни ракови заболявания като рак на простатата или рак на гърдата, естроген-зависими състояния (ендометриоза или маточни фиброиди) и при асистирана репродукция. Възможните нежелани реакции при отравяне с бузерелин могат да бъдат:
- главоболие
- горещи вълни
- намалено либидо
- еректилна дисфункция
- замайване
- умора
- сънливост
- гадене
- повръщане
- стомашни болки
- диария
- запек
- вагинално кървене
- болки в мускулите
- кръвотечение от носа
- промяна в теглото
- нервност
- депресия
- нарушен сън
- аритмия
- суха кожа
- акне
Коментари към Други и неуточнени хормони и синтетичните им заместители МКБ T38.8