Антигонадотропини, антиестрогени, антиандрогени, некласифицирани другаде МКБ T38.6
Антигонадотропините са лекарства, които потиска ефектите на един или двата гонадотропин хормона - фоликуло-стимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон. Това води до инхибиране на оста хипоталамус-хипофиза-полови жлези и по този начин намаляват нивата на половите хормони в тялото. Антигонадотропините се използват за лечение хормонално чувствителни ракови заболявания, за забавяне на преждевременен пубертет, като форма на химическа кастрация, за намаляване на сексуалното желание на физически лица (по-специално мъже) с хиперсексуалност или педофилия, за лечение на менорагия и ендометриоза.
Антиестрогените са вещества, които блокират действието на хормони, наречени естрогени. Те представляват деривати на диетилстилбестрола, отнасящи се към групата на трифенилетилените. Действат като се свързват с естрогенните рецептори и блокират свързването на естрогените с тях. При ин витро изследване се е установило, че в зависимост от дозата и продължителността на третиране с тях, може да се прояви естрогенен ефект, което представлява риск при жени с тумори на половите органи, особено на шийката на матката. Представители са:
- кломифен
- тамоксифен
Антиандрогените са група медикаменти, които противодействат на ефектите на мъжките полови хормони. Използват се при рак на простатата, доброкачествена хиперплазия на простатата, хиперсексуалност, мъжка контрацепция и др. При жени антиандрогените често се предписват за тежки случаи на акне, аменорея, себорея, хирзутизъм, андрогенна алопеция и хиперандрогенизъм. Разделят се на:
- инхибитори на андрогенната синтеза
- антагонисти на андрогенните рецептори
- хормонални контрацептивни средства за мъже
Представители са:
- даназол
- флутамид
- нафоксидин
- нилутамид
- ципротерон
Симптомите на отравяне с антигонадотропини, антиестрогени, антиандрогени, некласифицирани другаде могат да бъдат:
- намален либидо
- импотентност
- еректилна дисфункция
- свиване на тестисите и пениса
- горещи вълни
- чувствителност на гърдите
- остеопороза
- анемия
- загуба на мускулна маса
- качване на тегло
- умора
- повишени нива на холестерол
- депресия
- гадене
- повръщане
- коремни болки
Тамоксифен представлява антиестроген и се използва при лечение на рак на гърдата, безплодие, гинекомастия, при подобряване на плодовитостта при мъжете и др. Симптомите на отравяне с тамоксифен включват:
- нередовен менструален цикъл
- анурия
- кожни промени
- отоци по крайниците
- загуба на тегло
- коремни болки
- черни изпражнения
- кървене от венците
- болки в костите
- косопад
- главоболие
- раздразнителност
- сърбеж в областта на гениталиите
- гадене
- повръщане
- затруднена концентрация
- проблеми със съня
- необичайни синини
- понижено сексуално желание
- болки в гърдите
- повишено изпотяване
Ципротерон се отнася към групата на антигонадотропини, антиестрогени, антиандрогени, некласифицирани другаде. В търговските мрежи е известен като Androcur, и представлява синтетичен антиандроген и антигонадотропин. Използва се при рак на простатата, преждевременен пубертет, акне, себорея, хирзутизъм, андрогенна алопеция. Други приложения включват лечение на доброкачествена хиперплазия на простатата, приапизъм, хиперсексуалност, сексуални аномалии, горещи вълни и хиперандрогенизъм при жените. Клиничната картина при предозиране с ципротерон може да включва следните симптоми:
- хепатотоксичност
- потискане на надбъбречната функция
- гинекомастия
- болка в гърдите
- галакторея
- загуба на либидо
- еректилна дисфункция
- нарушена сперматогенеза
- безплодие
- суха кожа
- главоболие
- кръв в урината
- депресия
Най-сериозният страничен ефект на ципротерон е хепатотоксичността, особено ако като дозата е в диапазона 200-300 мг/ден. Токсичността е дозозависима и ниските дози не оказват токсичен ефект.
Коментари към Антигонадотропини, антиестрогени, антиандрогени, некласифицирани другаде МКБ T38.6