Измръзване с некроза на тъканите МКБ T34
Измръзването представлява термично увреждане на кожата и подлежащите й тъкани, предизвикано от продължителен престой на тялото на умерено ниски температури или кратък престой на много ниски температури. Това е състояние, при което молекулите на водата замръзват в биологичните тъкани (интерстициум и клетки) поради продължителното действие на ниските температури и се достига до клетъчна и тъканна смърт.
Измръзване с некроза на тъканите причинява увреждане на мускулите, нервите, кръвоносните съдове, костите, ставите и може да доведе до тъканна смърт и гангрена. Най-често засегнатите области от измръзване са ръцете, краката и лицето (нос, бузи, уши).
Най-често от измръзване страдат: бездомници; психично болни; хора, прекарващи много време на открито - работници, туристи, спортисти, ловци.
Факторите, които увеличават риска от измръзване, включват:
- интоксикация с алкохол или други вещества
- сърдечно-съдови заболявания, периферна съдова болест, диабет, хипотиреоидизъм
- много млада или много напреднала възраст
- прием на лекарства (като бета-блокери)
- недохранване, глад, дехидратация или изтощение
- ветровито и влажно време
- тежка травма
- тютюнопушене
- увреждане на кожата
- тесни дрехи и обувки
Счита се, че патофизиологията на измръзване с некроза на тъканите има два различни механизма: пряко клетъчно увреждане по време на експозицията и артериална вазоконстрикция, която води до увреждане на микроциркулацията.
Когато е изложено на студ, тялото се опитва да запази топлината. Кръвоносните съдове в близост до повърхността на кожата се свиват, принуждавайки повече кръв да тече към сърцето и белите дробове, за да ги запази топли. Това помага за предотвратяване на хипотермия.
Първоначално кръвоносните съдове редуват периоди на контрикция и дилатация, за да запазят крайниците възможно най-дълго топли. Но при изключително ниски температури или при по-продължителен престой на умерено ниски температури кръвоносните съдове спират да се разширяват.
Когато температурата на кожата падне достатъчно ниско, се формират ледени кристалчета около и вътре в клетките. Това води до дехидратация в клетките с увеличаване на вътреклетъчните електролити, протеини и ензими, което предизвиква клетъчна смърт.
Генериране на свободните радикали кислород, производството на простагландини и тромбоксан А2, освобождаване на протеолитични ензими и генерализирано възпаление са основните механични ефекти на тези увреждания.
В допълнение увреждането на съдовия ендотел води до интраваскуларна тромбоза и намалява притока на кръв. Резултатът е съдови тромбози и некроза на кожата.
Периодът на измръзване преминава през четири фази:
- Латентен период - измръзване на повърхностни тъкани, което се изразява с повишен кръвен вискозитет, микросъдови спазми, преминаване на плазма в ендотела на съдовете и образуване на ледени кристали.
- Период на измръзване - образуват се повече кристали в извънклетъчното пространство отколкото във вътреклетъчното пространство. Те разрушават съдовия ендотел и клетъчната анатомия. Следва повишена пропускливост на съдовата стена, преминаване на течности извън клетките и увеличаване на вътреклетъчния осмоларитет. Тази дехидратация води до денатурация на белтъците, потискане на синтеза на ДНК, увреда на клетъчната мембрана.
- Стадий на съдов спазъм и стаза - започва с формиране на артерио-венозни шънтове на границата между здравата и увредената тъкан. В тази фаза се развива прогресивна микросъдова еритроцитна агрегация (слепване на червените кръвни клетки), водеща до стаза, коагулация и тромбообразуване.
- Фаза на исхемия - на базата на развилите се тромбози се развива възпаление, хипоксия и анаеробен метаболизъм, водещи до тъканни некрози. При затопляне на тъканите водещо е възстановяването на перфузията.
Симптомите на измръзване могат да включват: болка, изтръпване, скованост, твърда и студена кожа с восъчен вид, оток, мехури, загуба на чувствителност.
Измръзване с некроза на тъканите, наречено още дълбоко измръзване, обхваща трета и четвърта степен измръзване.
Трета степен измръзване се характеризира с увреждане на дермата в цялата й дебелина и подкожния плексус (сплетение от нерви) и синьо-сиво оцветяване на кожата. Образуват се мехури с кървава течност и мораво белезникаво оцветяване на околната тъкан. 7-10 дни след измръзването се формира демаркационна линия между здравата и поразената тъкан. Некрозите опадат до 3-4 седмици. При затопляне възниква дълбока пареща болка, която продължава около 5 седмици. Последствията са трофични разязвявания, тежка чувствителност към студ и увреждане на растежа на нокътната плочка.
Четвъртата степен измръзване засяга кожата в цялата й дебелина, както и подлежащите под нея структури - мускули, кости и сухожилия. Обикновено болката и отока са минимални. Образуват се плътни некрози или по-рядко мехури с наличие на кървава течност в тях. Тъканите са бледи без кръвоснабдяване, на места пъстри, цианотични до черни, сухи и мумифицирани. Сравнително малко болка се изпитва при затопляне. Демаркационната линия се образува след 3-4 седмица, опадането на некротичната структура е забавено. Спонтанна ампутация настъпва след месец. Понякога ако това са сухожилия и кости, е почти невъзможно да стане спонтанно, за това се пристъпва към хирургичното им отстраняване. Спонтанната епителизация и оздравяване са невъзможни.
Потенциалните усложнения на измръзване с некроза на тъканите могат да включват:
- повишена чувствителност към студ
- променен цвят на кожата
- неправилен растеж на епифизарните пластинки
- обилно изпотяване
- болка при използване на засегнатата област
- променена сетивност
- артрит
- рак на кожата
- ампутация
При лечение на измръзването най-напред се затопля пострадалият - при поливане или във вана с вода при температура на водата 40-42С, като при дълбоките измръзвания затоплянето продължава около час. След това се прилага локални хирургични манипулации с цел да се предотвратят тъканните промени и да се предпази пострадалия от усложнения, най-често инфекциозни. Медикаментозното лечение се извършва с бета-блокери за увеличаване на периферния кръвен поток, нестероидни противовъзпалителни средства и аналгетици.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Измръзване с некроза на тъканите МКБ T34