Повърхностно измръзване на коляното и подбедрицата МКБ T33.7
Измръзването е термична травма вследствие на експозиция на ниски температури. Повърхностно измръзване на коляното и подбедрицата е сравнително често състояние на измръзване, тъй като крайниците са с най-голям риск от възникване на измръзване.
Кръвоносните съдове в засегнатата зона се свиват, за да запазят телесната температура. Освен това се образуват ледени кристалчета в и между клетките, причинявайки клетъчна смърт или увреждане. Съседните неизмръзнали области са изложени на риск, тъй като локалната вазоконстрикция и тромбоза могат да предизвикат ендотелни и исхемични поражения.
По време на затоплянето пострадалият чувства силна болка, а освобождаването на възпалителни цитокини (например тромбоксани и простагландини) влошават тъканното увреждане.
В областта на коляното структурните елементи са повърхностно разположени, а покритието им е само от тънка кожа, което обяснява и голямата им уязвимост. Предвид важното значение на областта за функцията на крайника, на оперативно лечение подлежат освен дълбоките измръзвания на задната страна и всички, които са с опасност от развитие на контрактури.
Кожата на подбедрицата е сравнително тънка, подкожната мастна тъкан по предната й страна е оскъдна, като на места дори липсва. По предната страна непосредствено под кожата е големият пищял, в горната й част е разположена главата на малкия пищял, където преминава повърхностния перонеален нерв, а в долната част повърхностно са разположени предните голямо-пищялни мускули и сухожилия. Това води до по-честото им засягане от измръзвания. Нарушената трофика в тази област и големите натоварвания водят до некачествена епителизация, дори и на повърхностните измръзвания, до подкожни кръвоизливи и дълго незаздравяващи или оздравяващи некачествено рани.
Повърхностно измръзване на коляното и подбедрицата може да се класифицира като първа или втора степен.
Първата степен измръзване уврежда само епидермиса. Пострадалият може да почувства изтръпване и мравучкане в засегнатата област, а кожата е зачервена.
Втората степен измръзване се характеризира с побеляване на кожата и засягане на дермата. На повърхността кожата е твърда, но слоевете отдолу са меки и еластични. Образуват се мехури с бистра течност в рамките на около 24 часа след експозиция. Около мехурите се наблюдава еритема. Последици след втора степен измръзване могат да се проявят с намалена чувствителност, изтръпване, хиперхидроза.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Повърхностно измръзване на коляното и подбедрицата МКБ T33.7