Повърхностно измръзване на тазобедрената област и бедрото МКБ T33.6
Измръзването представлява термично увреждане в резултат на излагане на ниски температури. При екстремен студ първият приоритет на организма е да поддържа телесната температура.
Вследствие на това организмът измества кръвта от крайниците към важните органи чрез констрикция на кръвоносните съдове в засегнатата област. Това увеличава риска от локално измръзване на крайниците.
При повърхностно измръзване на тазобедрената област и бедрото се образуват ледени кристалчета в засегнатата зона, което води до физично увреждане и перманентни промени в клетъчния химичен състав. При затопляне е възможно възникване на допълнителни промени и това може да доведе до клетъчна смърт.
Повърхностно измръзване на тазобедрената област и бедрото може да се раздели на две степени: първа и втора.
При първа степен измръзване се наблюдава бяла плака, заобиколена от пръстен с хиперемия. Засяга се само епидермалния слой кожа. Установява се еритема и леко оток. През следващите няколко седмици се наблюдава зачервяване, намалена чувствителност и десквамация.
Втората степен измръзване засяга и дермата. Кожата е твърда, но под нея слоевете са меки и еластични. Появяват се оток и мехури с еритема около тях. След 2-3 седмици мехурите образуват тъмни струпеи, които се олющват след 4 седмици, като оставят недобре кератинизирана кожа, която лесно се уврежда. След втора степен измръзване като последици могат да се установят парестезии, временна или постоянна намалена чувствителност и хиперхидроза.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Повърхностно измръзване на тазобедрената област и бедрото МКБ T33.6