Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Термични и химични изгаряния Термични и химични изгаряния с множествена и неуточнена локализация Термични и химични изгаряния с неуточнена локализация

Термични и химични изгаряния с неуточнена локализация МКБ T30

от 31 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Термични и химични изгаряния  с неуточнена локализация МКБ T30 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Коментари

Изгарянията са вид увреждане на кожата в резултат на излагането на тялото на различни причинители, най-често от термичен и химичен характер. Термични и химични изгаряния с неуточнена локализация обикновено са следствие от експозиция на огън, пламъци, гореща вода, пара, основи, киселини и др.

Тежестта на полученото увреждане зависи от редица фактори: продължителността на експозицията, вида на травматичния агент, локализацията на нараняването, засегнатата дълбочина.

Според дълбочината, която е увредена, термични и химични изгаряния с неуточнена локализация се класифицират на четири степени:

  1. Първа степен изгаряне - увреден е само епидермисът. Проявява се със зачервяване, което избелява при натиск, и повишена чувствителност и болка. Възпалението преминава за няколко часа или дни без образуване на белези.
  2. Втора степен изгаряне - засягат дермата в различна дебелина, като част от кожната тъкан остава жизнеспособна. При по-повърхностни изгаряния втора степен кожата изглежда розова, влажна и мека и е изключително чувствителна при докосване. Образуват се мехури, които се лекуват в рамките на 2-3 седмици, обикновено без или с минимални белези. Дълбоки дермални изгаряния от втора степен цветът на кожата е смесен - червен и бял. Мехурите са с дебели стени и често са разкъсани. В зависимост от анатомичната зона и характеристиките на кожата, тези изгаряния се излекуват за 3-6 седмици, ако няма инфекция, но образуване на белези е често срещано.
  3. Трета степен изгаряне - засягат и подкожната тъкан. Има восъчно бял, черен или тъмно червен, жилав външен вид с тромбозирали кръвоносни съдове. Засегнатата област е безчувствена поради унищожение на нервните окончания. Обикновено е необходимо присаждане на кожа.
  4. Четвърта степен изгаряне - включват унищожение на всички слоеве на кожата и увреждане на подлежащите тъкани - например мускули, кръвоносни съдове, нерви, кости, сухожилия.

Разбиране на патофизиологията на увреждането от изгаряне е важно за ефективно лечение. В допълнение, различните причинители водят до различни модели на увреждане, които изискват различно лечение. Поради това е важно да се разбере как е било причинено изгарянето и какъв вид физиологичен отговор ще предизвика.

Термични и химични изгаряния с неуточнена локализация предизвикват както локални, така и системни отговори.

Три локални зони на изгаряне са били описани от Джаксън (Jackson) през 1947 г:

  1. Зони на изгарянеЗона на коагулация - областта с най-големи щети. В тази зона има необратима загуба на тъкан поради коагулация на съставните протеини.
  2. Зона на стаза - заобикаля зоната на коагулация и се характеризира с намалена тъканна перфузия. Тъканта в тази област е потенциално спасяема. Основната цел при спешните грижи е увеличаване на тъканната перфузия, за да се предотврати необратимостта на увреждането. Допълнителни фактори, като оток или инфекция, могат да превърнат тази област в зона с пълна тъканна загуба.
  3. Зона на хиперемия - най-периферната зона, където перфузията е увеличена. Обикновено тъканта в тази област се възстановява, освен при наличие на продължителна хипоперфузия или сепсис.

Освобождаване на цитокини и други възпалителни медиатори на мястото на увреждане има системен ефект, ако изгарянето достигне 30 % от общата повърхност на тялото:

  • Сърдечно-съдови промени - капилярната пропускливост се увеличава, което води до загуба на интраваскуларни протеини и течности в интерстициалното пространство. Възниква периферна и спланхникова вазоконстрикция. Миокардният контрактилитет е понижен, дължащо се вероятно на освобождаването на тумор-некротизиращ фактор алфа. Тези промени, съчетани със загубата на течности от изгорената рана, водят до системна хипотония и хипоперфузия на органи.
  • Дихателни промени - възпалителните медиатори предизвикат бронхоспазъм, а при по-тежки изгаряния може да възникне остър респираторен дистрес синдром.
  • Метаболитни промени - скоростта на метаболизма се покачва трикратно. Това, заедно със спланхниковата хипоперфузия, налага ранно и агресивно ентерално хранене за намаляване на катаболизма и запазване на целостта на червата.
  • Имунологични промени - намален имунен отговор, засягащ както хуморалните пътища, така и клетъчните медиатори.

Различават се няколко механизми на увреждане от изгаряне според причинителя. Механизмите за термични изгаряния могат да се разделят на три вида.

Опарвания представляват около 70% от изгарянията при децата са причинени от попарване. Те също така често се появяват при по-възрастни хора. Честите механизми са разливане на топли напитки и течности или експозиция на гореща вода при къпане. Опарванията имат тенденция да предизвикват първа степен кожни изгаряния или по-повърхностни втора степен кожни изгаряния.

Изгаряния от пламъци се случват при около 50 % от изгарянията при възрастни хора. Те често са свързани едновременно с инхалационно увреждане и други травми. Изгарянията от пламъци имат тенденция да причиняват дълбоки изгаряния от втора степен или изгаряния от трета или четвърта степен.

За да се получи изгаряне от директен контакт (контактни изгаряния), докоснатият обект трябва да е много горещ или контактът да е необичайно дълъг. Последното е по-често срещана причина и тези видове изгаряния обикновено се наблюдават при хора с епилепсия или при злоупотреба с алкохол или наркотици. Те възникват и при хора в напреднала възраст след загуба на съзнание. Изгаряния от кратък контакт с много горещи вещества обикновено се дължи на трудови злополуки в промишлеността. Контактните изгаряния имат тенденция да предизвикват дълбоки изгаряния от втора степен или изгаряния от трета или четвърта степен.

Химичните изгаряния обикновено са в резултат на трудови злополуки, но могат да се появят при употреба на домакински химични продукти. Тези увреждания са с тенденция да бъдат дълбоки, като корозивният агент продължава да причинява увреждане, докато не бъде изцяло отстранен. Алкалните вещества водят до коликвационна некроза, проникват по-дълбоко и причиняват по-лоши изгаряния от киселините, които предизвикват коагулационна некроза.

Ако термични и химични изгаряния с неуточнена локализация предизвикат дълбоко увреждане на кожата, фиброзиране в излекуващите се области може да причини контрактури. Това може да доведе до деформации, малък обхват на движение и нарушена функция в зависимост от засегнатите райони. Други потенциални усложнения вследствие на изгаряне включват: инфекция, шок, белези, значителна психологическа травма, посттравматично стресово разстройство, социална изолация и др.

Първоначалното лечение на изгарянето започва с промиване / охлаждане на засегнатата област. При химичен причинител се премахват дрехите. При придружаващо инхалационно увреждане, ако е необходимо, се извършва интубация. Прилагат се обезболяващи медикаменти и антимикробни средства за предотвратяване на инфекция.

По-значими или тежки изгаряния изискват интравенозно вливане на течности. Възможна е хирургична намеса - за премахване на некротична тъкан и струпеи или за присаждане на кожа.

2.7/5 3 оценки

Видове Термични и химични изгаряния с неуточнена локализация МКБ T30

  • T30.0 Термично изгаряне от неуточнена степен с неуточнена локализация
  • T30.1 Термично изгаряне от първа степен с неуточнена локализация
  • T30.2 Термично изгаряне от втора степен с неуточнена локализация
  • T30.3 Термично изгаряне от трета степен с неуточнена локализация
  • T30.4 Химично изгаряне от неуточнена степен с неуточнена локализация
  • T30.5 Химично изгаряне от първа степен с неуточнена локализация
  • T30.6 Химично изгаряне от втора степен с неуточнена локализация
  • T30.7 Химично изгаряне от трета степен с неуточнена локализация

Коментари към Термични и химични изгаряния с неуточнена локализация МКБ T30

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Термични и химични изгаряния  с неуточнена локализация МКБ T30
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:59
    Коментирайте "Термични и химични изгаряния с неуточнена локализация МКБ T30"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лампа Биоптрон на Цептер - помага ли при изгаряния, рани и бръчки?

преди 2222 дни, 13 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival