Счупване в неуточнена област от тялото МКБ T14.2
Счупването на кост, или още фрактура, представлява прекъсване на целостта й. Фрактурата възниква най-често под влияние на травмираща механична сила, поради което тези фрактури се определят като травматични. Прекъсване на костната цялост може да се наблюдава и при болестен процес, засегнал костта. Тези счупвания се наричат патологични фрактури. Често те настъпват спонтанно при незначително натоварване на болестно променен участък от костта. За разлика от тях при травматичните фрактури е необходимо действието на механичен агент, притежаващ енергия, надвишаваща прага на издръжливост на костта и увреждат значително околните меки тъкани.
Според състоянието на кожа или епително покритие счупване в неуточнена област от тялото бива:
- закрито - кожата и видимите лигавици са със запазена цялост
- открито - има нарушение на кожата в различен размер
Клиничната картина на фрактура е следната:
- болка
- оток
- деформация
- патологични движения
- костни крепитации
Най-честият клиничен симптом е болката. Тя е с най-голям интензитет на мястото на фрактурата. В зоната на счупване се появява подутина, дължаща се на травматичния едем на околните меки тъкани. Загубата на костна цялост води до деформации в анатомичния контур на крайника. Един от патогномичните признаци на счупване е патологичната подвижност - установяване на костна подвижност. Много важен клиничен симптом са костните крепитации. Те са резултат от триенето на костните фрагменти.
При засягане на други анатомични структури клиничната симптоматика се обогатява с допълнителни симптоми от тяхната увреда. Най-често се засягат нерви и кръвоносни съдове, разположени в близост до фрактурата.
Диагнозата на счупване в неуточнена област от тялото се извършва чрез рентгенография.
Лечебните методи включват:
- репозиционни методи - целта им е да коригират костната деформация, като поставят костните фрагменти в анатомична позиция
- имобилизационни методи - целят да се задържи позицията на фрагментите до стабилизиране на мястото на счупването чрез образуване на костен калус
- рехабилитационни методи - целят бързото възстановяване на функцията на крайника
Коментари към Счупване в неуточнена област от тялото МКБ T14.2