Смазвания на гръдния кош, областта на корема, седалището и таза МКБ T04.1
Травми, които най-често са вследствие на пътнотранспортни приозшествия и земетресения, при които настъпва притискане на органи в гръден кош, корем и таз, се наричат смазвания на гръдния кош, областта на корема, седалището и таза.
Травмите на гръдния кош биват сътресение, притискане и натъртване. Сътресението на гръдния кош се получава при падане от височина или силен тъп удар. Характеризира се с нарушение на белодробната функция, без морфологични промени. Клинично се изразява в плевро-пулмонален шок - тахипнея, хипотония, кръвохрак, загуба на съзнанието и тахикардия. Лечението е консервативно: кръвопреливане, обезболяващи, покой, кислород и кардиални средства.
При притискане на гръдния кош се получава повишаване на интраторакалното налягане, а така също и в системата на горната празна вена. Това води до повишаване на интравенозното налягане, при което се получават екхимози по главата, шията, гръдния кош, оток и посиняване на кожата на лицето и шията. Субективните оплаквания са болки, кашлица, задух и нерядко кръвохрак. Лечението е консервативно - кислород, обезболяващи и отхрачващи.
При натъртване на гръдния кош се увреждат гръдните органи в различна степен. При проникване на въздух в плевралната кухина се получава пневмоторакс, което води до позитивно налягане в нея, колапс на белия дроб, дихателна недостатъчност и плеврален шок. Лечението на пневмоторакса се изразява в отбременяване на хомолатералния бял дроб чрез евакуиране на въздуха.
Друго усложнение при смазвания на гръдния кош, областта на корема, седалището и таза е хемоторакса. При него има излив на кръв в плевралната кухина поради увреждане на белодробния паренхим или гръдната стена. Клинично се характеризира с кашлица, анемичен синдром, кръвохрак и по-рядко хеморагичен шок. Лечението се състои в пункции с цел аспирация на кръвта от плевралната кухина.
Абдоминалният "компартмънт синдром" се наблюдава при смазвания на гръдния кош, областта на корема, седалището и таза. Получава се, когато коремната кухина стане обект на повишено налягане. Нарастващото налягане намалява притока на кръв към коремните органи и намалява белодробната, сърдечно-съдовата, бъбречната и стомашно-чревната функции, което води до синдром на множествена органна дисфункция и смърт. Лечението му се състои в хирургична декомпресия.
Повече информация може да прочетете тук:
Коментари към Смазвания на гръдния кош, областта на корема, седалището и таза МКБ T04.1