Повърхностни травми на няколко области на долен(-ни) крайник(-ци) МКБ T00.3
Към рубриката повърхностни травми на няколко области на долен(-ни) крайник(-ци) се отнася натъртването, контузия (contusio). Контузията представлява увреждане на тъкани и органи от бързо и еднократно действие на тъп предмет, без да бъде разкъсана кожата в съответния участък на тялото.
Натъртването се получава както от удар или падане върху твърд предмет, така и от притискане на част от тялото между два твърди предмета. Видовете контузии зависят от увредените тъкани. При леките контузии обикновено се увреждат тъканите в подкожието със съдовете в тях, а при тежките и по-дълбоко лежащите - фасциите, мускулите, костите.
Една от най-честите повърхностни травми на няколко области на долен(-ни) крайник(-ци) е колянната травма. Подбедрицата е податлива на контузии, защото често е изложена на директни удари.
При контузия със засягане на кръвоносните съдове в подкожието и мускулите се разкъсват кръвоносни и лимфни съдове и в околността им се получават изливи, наречени екстравазати. Те имат различна големина, като кръвните могат да бъдат точковидни до големина на юмрук и по-големи. Малките точковидни кръвоизливи, разположени в подкожието, се наричат петехии, а по-големите - суфузии. Едните и другите биват ранни, когато се появяват скоро след удара в мястото, където той е нанесен, и късни, когато се появяват от един до няколко дни след удара. Късните суфузии се появяват най-често при разкъсване на мускули, разположени под фасциите, а също и при счупване на кости.
При хематома кръвта изтича от по-голям съд, често артериален, и поради това че е в по-голямо количество, разслоява околните тъкани и образува кухина, пълна с кръв. По периферната част на хематома се напластява съсирек от кръвните елементи, а в централната част остава кръвният серум.
Кръвната киста е кухина, в центъра на която има кафява течна кръв и отвън капсула от съединителна тъкан. При проникване на инфекция по съседство или хематогенно в хематома се получава горещ абсцес.
Лечението при вътретъканни кръвотечения се състои първоначално в компресивна превръзка или поставяне на мехур с лед, за да не се увеличава кръвоизливът или поставяне на мехур с лед, за да не се увеличава кръвоизливът. При оформил се хематом може да се приложи едно- или двукратно пунктиране с цел ускоряване на резорбцията, а при нарастващ хематом се прави инцизия.
Към повърхностни травми на няколко области на долен(-ни) крайник(-ци) се отнася травменото отлепване. То представлява особен вид контузия, която се състои в отлепване на кожата с подкожието от по-дълбоко разположената дълбока фасция и образуване на кухина, изпълнена със серозна течност. Лечението се състои в компресивна превръзка, пункция и имобилизация.
Контузия със засягане на нервите се получава от притискане на нерва към костна подложка. Клиничните прояви са в зависимост от степента на увреждане - различностепенно увреждане на чувствителността, а нерядко и на двигателната функция - пареза или парализа. Лечението се състои в имобилизация, компреси и физиотерапия.
Коментари към Повърхностни травми на няколко области на долен(-ни) крайник(-ци) МКБ T00.3