Травма на плантарния [латерален] нерв МКБ S94.0
Латералният плантарен нерв (n.plantaris lateralis) е клон на тибиалния нерв, който инервира кожата на пети пръст на крака и страничната половина на четвърти и мускулите по латералната страна на стъпалото - m.abductor digiti minimi, m.flexor digiti minimi brevis, m.oponens digiti minimi, m.quadratus plantae, mm.lubricales, mm.interossei plantares, mm.interossei dorsales, m.flexor hallucis brevis, m.adductor halucis.
Травма на плантарния [латерален] нерв може да се причини при порезни, прободни и разкъсани открити рани на стъпалото и при закрити рани от директен удар по стъпалото или индиректно нараняване от фрактура на костите на стъпалото.
Клинична картина на травма на плантарния [латерален] нерв
- Болка, която се излъчва по долната част на петата, латералния глезен и латерална част на стъпалото към малкия пръст;
- Изтръпване по петата и латерална част на стъпалото, малкия пръст и четвърти пръст;
- Скованост по латералната страна на стъпалото;
- В зависимост от засегнатия клон и инервирания мускул може да се засегне сгъването и разгъването на малкия пръст, отвеждането и привеждането на пети пръст.
Диагноза на травма на плантарния [латерален] нерв
Диагнозата се поставя от анамнезата за травма на стъпалото, клиничната картина, физикално и неврологично изследване. Потвърждава се чрез ядрено-магнитен резонанс и електромиография и тестове за нервната проводимост.
Лечение на травма на плантарния [латерален] нерв
Трябва да се даде почивка на крака, да се избягват движения на стъпалото за определен период. При леките наранявания пълноценна почивка може да бъде достатъчна за възстановяване и регенерация на нерва. За да се намали отока на мястото на травмата могат да се приемат противовъзпалителни лекарства. При по-сериозни наранявания на нерва се налага хирургично възстановяване, при компресия на нерва може да се наложи оперативна декомпресия.
Коментари към Травма на плантарния [латерален] нерв МКБ S94.0