Прясно скъсване на мениска МКБ S83.2
Прясно скъсване на мениска е най-често срещаната ставна повреда на коляното. Вътрешният менискус се засяга приблизително 10 пъти по-често от външния. Причината за това е, че той е сраснал с вътрешната колатерална връзка и ставната торба, поради което е по-малко подвижен.
Прясно скъсване на менискус или скъсване на полулунния хрущял тип дръжка на ведро включва:
- Външен (латерален) менискус;
- Вътрешен (медиален) менискус.
Механизъм на прясно скъсване на мениска
Наблюдава се при рязка смяна на положението от клекнало и изправено положение (при миньори, балетисти, изпълнители на народни танци). Изместените назад менискуси в клекнало положение при рязко изправяне не успяват да се придвижат напред и се притискат между кондилите на големия пищял и бедрото. При скачане от високо с разгънати колена, менискусите могат да се смачкат. При спортисти от рязко преминаване от сгънато, външно завъртяно коляно и отвеждането на коляното при внезапно пълно разгъване (удар от воле във футбола) също може да доведе до увреда на менискуса.
Патологоанатомично прясно скъсване на мениска може да се раздел на няколко вида
Различават се три вида повреди на менискусите:
- надлъжни или напречни (трансхондрални);
- отлепяне от ставната торба (перихондрални);
- комбинирани увреди.
Клиника на прясно скъсване на мениска
Непосредствено след травмата са налице следните прояви: болка, наличие на кръв в ставата (хемартроза), ограничени движения на ставата. Рядко, но е възможно след травмата да настъпи блокаж на ставата, което е сигурен белег за повреда на менискуса. Ако липсва блокажа в колянната става след травмата на коляното, то се третира като обикновено навяхване на ставата.
Болният съобщава за прекарана травма, преди не много време, след което се е чувствал добре. Имал е само известен дискомфорт в коляното при преумора, при качване и слизане по стълби.
Блокажът в коляното се изразява с внезапна силна остра болка със схващане на ставата в сгънато състояние от около 25-30 градуса. Има се чувството, че нещо се заклещва в коляното. След внимателно раздвижване на коляното, се освобождава внезапно и движенията се възстановяват. Болката изчезва. Често след блокаж се установява хемартроза.
При друга част от болните оплакванията са от един хроничен дискомфорт в коляното. Наличие на болка с наличие на серозна течност в колянната става. При тези болни се установява:
- ограничено разгъване на коляното (симптом на дланта на Ланда). Ако болният разгъне крайниците си върху твърда повърхност, дланта на изследващият преминава свободно под изследващото коляно. Опитът да се постигне пълно разгънато коляно е силно болезнен.
- атрофия на четириглавия мускул на бедрото, особено на вътрешната му глава (симптом на Чаклин)
- палпаторна болка в ставната цепка, която при екстензия се локализира в предната й част, а при сгъване се премества назад (Щайнман - 2).
- при увреда на вътрешния мениск сядането по турски, с кръстосани крака е невъзможно поради силна болка.
Диагноза на прясно скъсване на мениска
Артроскопията (оглед на ставата) поставя диагнозата.
Лечение на прясно скъсване на мениска
По принцип то е оперативно. Извършва се тотално премахване на увредения менискус при транхондрални лезии. При перихондралните е възможно реинсериране на мениска (осъществява се чрез артроскопия). Прилага се и частично премахване на менискуса при малки увреди. Съвременната диагностика, отстраняване на мениска, както и реинсерцията му се постига чрез артроскопия.
Коментари към Прясно скъсване на мениска МКБ S83.2