Счупване на тялото [диафиза] на тибията МКБ S82.2
Тибията отпред е покрита с фасции и кожа, почти без подкожна мастна тъкан. Най-често са засегнати мъжете от 20-50 години.
Най-честата причина за счупване на тялото [диафиза] на тибията e индиректната травма. Ходилото е фиксирано и подбедрицата се завърта около оста си (торзионен механизъм) или се огъва (огъвачен механизъм). В първия случай се получава спираловидна фрактурна линия, а във втория тя е с кос ход. Големият пищял се счупва на границата на средната и долната трета. При директна травма (удар, затрупване, прегазване) се получава раздробена фрактура и в този случай двете кости се счупват на едно и също ниво. Под действието на мускулите се получават размествания по дължина и под ъгъл. Под действието на тежестта на крайника периферния фрагмент, заедно с ходилото, се завърта навън.
Много често един от фрагментите нарушава целостта на кожата и се получава открита фрактура (счупване) на подбедрицата при директна и индиректна травма. Големият пищял може да се счупи на две или повече нива.
Клиника на счупване на тялото [диафиза] на тибията
Пострадалият разказва за начина на падане или вида на злополуката. Той е почувствал изпукване на костта и сам е разбрал е получил счупване. От огледа се вижда налична деформация на подбедрицата, която е скъсена и между фрагментите има ъгъл. Ходилото е във външна ротация. При палпацията се установява патологична подвижност и костни крепитации (хрущене), като може да се опипат остри и неравни краища на фрагменти, които опъват кожата.
Много често има налична рана, която кърви обилно. Понякога един от фрагментите може да е излязъл навън през раната и областта да е силно замърсена. Стъпалото е безчувствено и бледо. Пръстите са неподвижни. Пулсациите на артерията на гърба на ходилото може да липсват.
Невнимателно и грубото изследване може да причини допълнителни увреждания. Трябва да се прецени състоянието на меките тъкани. При някои закрити фрактури на костите на подбедриците могат да бъдат тежко разкъсани и контузени мускулите и фасциите, а по-рядко кръвоносните съдове и нерви.
Диагноза на счупване на тялото [диафиза] на тибията
Важно значение има рентгеновата снимка.
Лечение на счупване на тялото [диафиза] на тибията
Първа медицинска помощ - трябва да се отстрани деформацията на крайника до колкото е възможно. Провежда се имобилизации и се осигурява бърз транспорт на пострадалия до лечебното заведение. Трябва да се спазва следното принципно поведение.
При закритите счупвания, подбедрицата се изтегля внимателно надолу по надлъжната ос. Като кракът се държи за ходилото и петата с насочени нагоре пръсти. По този начин се коригират ъгловите и ротационни размествания. Крайникът се имобилизира в дорзална шина от седалищната гънка до върха на пръстите.
При открито счупване на подбедрицата, без стърчащ навън от раната фрагмент, се прави тоалет на областта. Поставя се стерилна превръзка между раната и фрагмента, за да се препятства връщането му обратно и да не се замърсят тъканите в дълбочина. Фрагментът и цялата област се покриват със стерилни марли и се фиксират с марлен бинт. Приблизително наместване е нежелателно. Крайникът се имобилизира така, както е деформиран. Осигурява се бърз транспорт. Пострадалият се поставя в легло или в полуседнало положение.
Коментари към Счупване на тялото [диафиза] на тибията МКБ S82.2